Turska da okonča pretnje ratom ako želi pristup odbrambenim fondovima EU

Jovana Kovačević avatar

Grčki premijer Kirijakos Micotakis je danas izjavio da Turska mora da okonča dugogodišnju pretnju ratom prema Grčkoj ako želi da Atina razmotri mogućnost odobravanja pristupa Ankari evropskim odbrambenim fondovima. Ova izjava dolazi u trenutku kada se odnosi između dve zemlje ponovo pogoršavaju, a Micotakis je naglasio da je važno uzeti u obzir legitime zabrinutosti koje Grčka i Kipar imaju u vezi sa bezbednošću u regionu.

Turski parlament je još 1995. godine proglasio „casus belli“, ili povod za rat, u slučaju da Grčka jednostrano proširi svoje teritorijalne vode u Egejskom moru iznad šest nautičkih milja. Ova odluka je stvorila dodatne tenzije između dve zemlje, koje imaju dugu istoriju sukoba i nesuglasica, posebno u vezi sa pravima na morski resurs i teritorijalne sporove.

Micotakis je naglasio da je Turska u obavezi da preispita svoje stavove i poteze, ukoliko želi da postane deo evropskih odbrambenih struktura. On je posebno ukazao na to da je nedavna inicijativa Evropske unije za jačanje odbrane, koja uključuje projekte poput novog fonda za kupovinu oružja, važna za sigurnost čitavog regiona. Prema njegovim rečima, Turska bi trebala da razmotri zahteve Grčke i Kipra i da se ponaša u skladu sa principima mira i stabilnosti.

U ovoj situaciji, Micotakis je pozvao na dijalog i saradnju kako bi se izbegli dalji sukobi i kako bi se obezbedila stabilnost u Egejskom moru. On je naglasio da Grčka ne traži sukobe, već želi da zaštiti svoja prava i interese. Premijer je dodao da je Grčka spremna za razgovor, ali da to mora biti u kontekstu uzajamnog poštovanja i uvažavanja.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se odnosi između Turske i Grčke dodatno komplikuju. Poslednjih meseci, Turska je pojačala svoje vojne aktivnosti u Egejskom moru, što je izazvalo zabrinutost u Atini. Grčka je odgovorila na ove poteze povećanjem svojih vojnih kapaciteta i jačanjem savezništava sa drugim zemljama u regionu.

Takođe, Micotakis je istakao važnost evropske solidarnosti kada je reč o bezbednosti i odbrani. On je naglasio da je Evropska unija ključni igrač u održavanju stabilnosti u regionu, a Turska bi trebala da bude deo tog procesa, umesto da ga ugrožava.

U poslednje vreme, međunarodna zajednica je pozvala na smanjenje tenzija između Turske i Grčke, ističući važnost dijaloga i pregovora. Evropska unija i NATO su takođe izrazili zabrinutost zbog eskalacije sukoba i pozvali na mirno rešenje sporova.

Kao deo evropske politike, Micotakis je naglasio da Grčka očekuje da Turska preuzme odgovornost za svoje postupke i da se uključi u konstruktivne razgovore o pitanjima koja se tiču bezbednosti i stabilnosti u regionu. On je dodao da je važno da se izgrade poverenje i saradnja između dve zemlje.

U zaključku, Micotakis je ponovio da Turska mora da prekine sa pretnjama i provokacijama ako želi da postane deo evropskih odbrambenih struktura. Ova izjava ukazuje na to da su odnosi između Grčke i Turske još uvek veoma napeti, a budućnost tih odnosa zavisi od sposobnosti obe strane da prepoznaju zajedničke interese i da rade na njihovom ostvarenju. Samo kroz dijalog i saradnju može se postići trajni mir i stabilnost u Egejskom moru.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije