Podgorica – U novom razvoju slučaja ubistva policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića, koje se dogodilo 2005. godine, Vrhovno tužilaštvo Crne Gore je podnelo zahtev Apelacionom sudu u Podgorici da se kazne Saša Boreta, Ljubo Bigović, Ljubo Vujadinović i Milan Čila Šćekić sa po 30 godina zatvora. Ova informacija je objavljena u podgoričkom listu Pobjeda i predstavlja važan korak u pravdi za porodicu Šćekić.
Slavoljub Šćekić, koji je bio visoko pozicioniran u policiji, ubijen je ispred svoje kuće, a njegovo ubistvo je ostavilo dubok trag u društvu. Njegova sestra, Slavica Šćekić, javno je podržala zahtev tužilaštva, naglašavajući da pravda mora biti zadovoljena nakon više od dve decenije bola i tragedije koju je njena porodica pretrpela. Njene reči oslikavaju bol i patnju koja prati porodice žrtava nasilja, a posebno onih koji su izgubili voljene zbog delikata koji ostaju nerasvetljeni.
U međuvremenu, advokat Dragoljub Đukanović, koji zastupa jednog od optuženih, zatražio je od Apelacionog suda da ponovo otvori postupak. On je istakao da je bivši policijski funkcioner Brajuško Brajušković, koji je navodno bio zaštićeni svedok u ovom slučaju, bio „podučen“ šta da kaže. Ova tvrdnja dodatno komplikuje situaciju i postavlja pitanja o integritetu svedočenja i pravosudnog postupka.
Slučaj Šćekić je postao simbol borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori. Tokom godina, mnogi su se pitali zašto je ovo ubistvo ostalo nerasvetljeno toliko dugo. U međuvremenu, društvo je postalo sve skeptičnije prema pravosudnom sistemu, te se postavlja pitanje koliko su žrtve zlostavljanja i njihovih porodica zaista zaštićene.
Pravosudni sistem u Crnoj Gori suočava se sa brojnim izazovima, uključujući i nedostatak resursa, kao i političke pritiske koji mogu uticati na ishod slučajeva. S obzirom na to da su mnogi slučajevi ubistava ostali nerešeni, javnost zahteva veću transparentnost i odgovornost od strane pravosudnih organa.
Slučaj Slavoljuba Šćekića nije jedini koji je izazvao pažnju javnosti. U poslednjih nekoliko godina, Crna Gora je bila u žiži interesovanja zbog niza nasilnih krivičnih dela, uključujući i ubistva koja su povezana sa organizovanim kriminalom. Ova situacija zahteva hitnu reakciju vlasti kako bi se uspostavio pravosudni sistem koji će biti efikasan i pravedan.
Pored toga, važno je napomenuti da je društvena svest o pravima žrtava nasilja u porastu. Porodice žrtava počinju da se organizuju i traže pravdu, što može dovesti do pritiska na institucije da preduzmu odlučnije mere protiv organizovanog kriminala. Očekuje se da će slučaj Šćekić biti jedan od ključnih testova za crnogorski pravosudni sistem i njegovu sposobnost da se nosi sa ozbiljnim krivičnim delima.
U svetlu svih ovih događaja, apeluje se na vlasti da se fokusiraju na unapređenje pravnog sistema i obezbeđivanje zaštite za sve žrtve, kako bi se sprečilo da se slične tragedije ponavljaju. Pravda za Slavoljuba Šćekića je samo jedan od koraka ka izgradnji pravednije i sigurnije zajednice za sve građane Crne Gore.