U Crnoj Gori od danas gorivo skuplje od dva do osam centi

Branko Simić avatar

U Crnoj Gori su od ponoći zabeležena poskupljenja svih vrsta goriva, u rasponu od dva do osam centi po litru, što je saopšteno iz Ministarstva energetike i rudarstva. Ova nova cena goriva dolazi usred globalnih tenzija koje su uticale na rast cene nafte na svetskom tržištu.

Prema informacijama koje je prenio portal CdM, EURO SUPER 98 je poskupeo za tri centa, a sada se litar prodaje po ceni od 1,49 evra. S druge strane, EURO SUPER 95 je zabeležio poskupljenje od dva centa, te se litar prodaje za 1,45 evra. EURODIZEL je poskupeo osam centi, a nova cena iznosi 1,38 evra po litru. Takođe, lož ulje je poskupelo za sedam centi i sada košta 1,31 evra.

U saopštenju se ističe da su nedavne tenzije na Bliskom istoku, posebno između Irana i Izraela, doprinele privremenom rastu cena nafte na svetskom tržištu. Ova promena je očekivano uticala na cene naftnih derivata u Crnoj Gori. Ipak, ministarstvo naglašava da sigurnost snabdevanja gorivom nije ugrožena, te da svi lanci distribucije funkcionišu bez zastoja.

Ova situacija ponovo potvrđuje važnost uspostavljanja strateških rezervi naftnih derivata. Strateške rezerve bi, u sličnim kriznim situacijama, omogućile ublažavanje naglih oscilacija cena i pružile dodatnu zaštitu domaćem tržištu.

Naredni obračun cena naftnih derivata u Crnoj Gori planiran je za 16. jul, a eventualne izmenjene cene biće na snazi od 17. jula. Ova brza prilagođavanja cena goriva i oslanjanje na globalne događaje pokazuju koliko je važno pratiti tržišne trendove i proaktvno reagovati na promene koje mogu uticati na domaće tržište.

Iako su povećanja cena goriva izazvana globalnim faktorima, lokalni potrošači se suočavaju sa dodatnim troškovima, što može uticati na inflaciju i kupovnu moć građana. Ovakva situacija može dodatno otežati i onima koji se oslanjaju na gorivo u svakodnevnom životu, poput vozača i prevoznika.

U svetlu ovih promena, važno je da se građani i preduzeća pripreme za moguće dalje promene cena i da razmotre alternativne načine prevoza ili potrošnje energije kako bi minimizovali uticaj ovih poskupljenja na svoj budžet. U isto vreme, nadležni bi trebali razmisliti o dugoročnim rešenjima koja bi mogla ublažiti ovakve krize u budućnosti, kao što su ulaganja u obnovljive izvore energije ili podsticanje javnog prevoza.

Uz sve to, građani se nadaju da će u narednom periodu doći do stabilizacije cena i smanjenja pritiska na njihove budžete. Iako su trenutne cene goriva rezultat globalnih tenzija, važno je da se lokalne vlasti angažuju kako bi obezbedile stabilnost i sigurnost snabdevanja, kao i da osiguraju da se potrošači ne suočavaju s prekomernim troškovima usled kretanja na svetskom tržištu.

Kao što se može primetiti, situacija sa cenama goriva u Crnoj Gori je složena i zahteva pažljivo praćenje i analizu, kako bi se osiguralo da se interesi potrošača štite i da ekonomija nastavi da funkcioniše bez značajnijih prekida.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije