Hiljade vernika iz Crne Gore, Srbije, Republike Srpske, kao i sa Kosova i Metohije, okupilo se u manastiru Ostrog kako bi pristupili kvotu Svetog Vasilija Ostroškog. Ova tradicija privlači hodočasnike svih uzrasta, koji dolaze da se mole i traže blagoslov od čudotvorca.
Među hodočasnicima je i Nemanja Sirar iz sela Česterega, koji je prešao 600 kilometara kako bi pomogao i ozdravio sedmogodišnju devojčicu Taru Stojančev iz Zrenjanina. Tokom svog putovanja, Sirar je naišao na razne prepreke, uključujući oluje i psi lutalice. Ipak, zahvalan je prijateljima iz Crne Gore koji su mu pružili podršku, posebno tokom noći kada je prolazio kroz opasna područja naseljenim medvedima i vukovima. „Nije bilo lako kada čujete kako se zver približava lomeći grane, ali Bogu hvala, sve se dobro završilo“, rekao je Sirar u razgovoru za „Novosti“.
U grupi hodočasnika iz Berana, koji su se takođe uputili ka Ostrogu, našao se i Boško Bubanja. On je sa osmijehom na licu, držeći krst u rukama, izjavio: „Prevalili smo 150 kilometara nošeni ljubavlju Svetog Vasilija. Nismo jedini iz Berana koji su peške krenuli ka Ostrogu.“ Ova rečenica odražava zajedništvo i posvećenost vernika, koji ne mere trud i put, već se vode verom.
Sveta arhijerejska liturgija započela je u osam časova, a predvodio ju je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije. Ova liturgija je centralni deo hodočašća, okupljajući vernike u molitvi i slavlju, dok su se u manastiru osećali duh zajedništva i nade.
Hodočašća poput ovog su važna za mnoge vernike, jer im pružaju priliku da se povežu sa svojom verom i tradicijom. Manastir Ostrog, smešten na steni iznad Boke Kotorske, od davnina je mesto koje privlači hodočasnike zbog svojih čuda i duhovnog značaja. Sveti Vasilije Ostroški je poznat po svojim čudima i isceljenjima, a mnogi vernici dolaze u nadi da će im pomoći u teškim trenucima.
Ovo okupljanje nije samo duhovno putovanje, već i prilika za ljude da se okupe i podrže jedni druge. Mnogi hodočasnici dele svoja iskustva, priče i molitve, stvarajući snažnu zajednicu koja se oslanja na veru i ljubav. Na hodočašću se oseća posebna energija, koja spaja ljude iz različitih krajeva i omogućava im da zajedno proslave svoju veru.
Hodočasnici koji dolaze iz različitih delova regiona donose sa sobom različite priče, ali ih sve povezuje jedna zajednička nit – želja za duhovnim isceljenjem i blagoslovom. Mnogi vernici se suočavaju sa ličnim izazovima, bilo da su to zdravstveni problemi, porodične teškoće ili emocionalne borbe. U tom kontekstu, manastir Ostrog postaje simbol nade i svetlosti.
Kroz istoriju, manastir je bio mesto gde su se vernici okupljali u teškim vremenima, tražeći utehu i snagu. Danas, u svetu koji se brzo menja i često donosi nesigurnost, ovakva okupljanja postaju još važnija. Hodočašće u Ostrog nije samo fizičko putovanje, već i duhovno putovanje ka samom sebi i Bogu.
Ostrog ostaje svetionik vere i nade za mnoge ljude, a hodočasnici koji dolaze ovde donose sa sobom priče o borbi, izdržljivosti i verovanju. U svetu prepunom izazova, njihovo okupljanje u manastiru služi kao podsećanje na snagu zajedništva i moć vere.