Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas u Nišu da očekuje da se u narednih deset dana u skupštinskoj proceduri nađu izmene i dopune tri medijska zakona. Ove izmene, kako je istakla, predstavljaju važan uslov za otvaranje klastera tri u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom.
Brnabić je naglasila da je konačno dobijeno zeleno svetlo za izmene i dopune svih tri medijska zakona koji su predmet rasprave. To su Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o javnim medijskim servisima. U ponedeljak, kako je najavila, resorno ministarstvo za informisanje i telekomunikacije predstaviće ove izmene novinarskim i medijskim udruženjima, kao i zainteresovanoj stručnoj javnosti. Očekuje da će u narednih deset dana započeti razgovore o tim zakonima i da će ih staviti na usvajanje u Narodnoj skupštini.
Na pitanje o mogućim nesuglasicama sa Evropskom komisijom u vezi sa izmenama Zakona o javnim medijskim servisima, Brnabić je potvrdila da su te nesuglasice rešene. Jedna od najznačajnijih novina u ovim izmenama jeste uvođenje zaštitnika slušalaca i gledalaca u javnim medijskim servisima, što bi trebalo da doprinese boljoj zaštiti prava građana na medijske sadržaje.
Brnabić je istakla da je cilj ovih izmena jačanje medijske slobode i unapređenje kvaliteta medijskih usluga. Takođe, naglasila je da će se kroz ove izmene poboljšati transparentnost i odgovornost medija, što je posebno važno u kontekstu evropskih integracija Srbije.
Očekivanja su da će, nakon usvajanja ovih zakona, Srbija biti bliža ispunjavanju svojih obaveza prema Evropskoj uniji, naročito u oblasti medijskih sloboda i zaštite prava građana. Brnabić je dodala da se nada da će se u budućnosti nastaviti sa reformama koje će dodatno unaprediti medijski sektor u Srbiji.
U kontekstu evropskih integracija, Brnabić je naglasila važnost saradnje sa Evropskom komisijom i drugim institucijama EU. Istakla je da je Srbija posvećena procesu reformi i da će nastaviti da radi na ispunjavanju svih potrebnih uslova za članstvo u EU.
Brnabić je takođe govorila o značaju medija u savremenom društvu i njihovoj ulozi u informisanju javnosti. U tom smislu, uvođenje zaštitnika slušalaca i gledalaca je korak ka jačanju povjerenja građana u medijske institucije. Ova funkcija bi trebala da omogući građanima da se žale na neadekvatne ili neprofesionalne sadržaje, čime bi se povećala odgovornost medija prema svojim korisnicima.
Predsednica Narodne skupštine je podvukla da će se kroz ove reforme nastojati da se stvori otvoreniji i pravedniji medijski prostor, gde će svi akteri imati priliku da se čuju i da izraze svoje stavove. U tom smislu, očekuje se i veća saradnja između medija i institucija vlasti, što bi moglo doprineti boljoj informisanosti građana o važnim pitanjima.
U zaključku, Brnabić je pozvala sve zainteresovane strane da se aktivno uključe u diskusiju o predloženim izmenama zakona, kako bi se osiguralo da svi interesi budu uzeti u obzir. Istakla je da je otvorena za konstruktivne kritike i predloge koji mogu doprineti unapređenju medijskog okvira u Srbiji.
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se Srbija suočava sa izazovima u pogledu medijskih sloboda, a usvajanje ovih zakona moglo bi predstavljati značajan korak ka unapređenju stanja u ovoj oblasti.