Na zagrebačkom groblju Markovo polje sahranjena je trogodišnja devojčica, čija je tragična sudbina potresla Hrvatsku. Ova devojčica je, naime, 15. januara ove godine, od strane svoje 34-godišnje majke, puštena niz reku Savu kod Jankomirskog mosta. Njeno telo je pronađeno tek 22. marta, kada je otkriveno zakačeno za splav na levoj obali reke u Novom Beogradu.
Ovaj slučaj je izazvao veliku pažnju i osude javnosti, a telo devojčice je u ponedeljak dopremljeno u Hrvatsku. Prema izveštajima Jutarnjeg lista, telo je poslato u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku na Šalati po nalogu Županijskog tužilaštva, koje vodi istragu zbog teškog ubistva. Osumnjičenoj majci preti kazna od do 40 godina zatvora ako se dokaže njena krivica.
Obdukcija koja je obavljena pokazala je da je devojčica preminula usled utapanja. Istražitelji su utvrdili da je do smrti došlo nakon što ju je majka pustila niz reku, ostavljajući je da umre. Ova strašna situacija postavlja mnoga pitanja o mentalnom zdravlju i sigurnosti dece u porodicama, kao i o odgovornosti roditelja.
U društvu su se pojavili pozivi za jačanje sistema zaštite dece, kao i za unapređenje prevencije nasilja u porodici. Mnogi su se pitali kako je moguće da se ovako nešto desi i šta se može učiniti da se spreči slične tragedije u budućnosti. Ovaj incident je samo jedan od mnogih koji su ukazali na potrebu za većom pažnjom i zaštitom najranjivijih članova društva.
Roditelji, kao osnovni čuvari svoje dece, imaju veliku odgovornost da obezbede sigurnost i dobrobit svoje dece. U ovom slučaju, očigledno je da je došlo do ozbiljnog propusta u proceni roditeljskih sposobnosti, što je dovelo do tragičnog ishoda. Državne institucije i organizacije koje se bave zaštitom dece moraju da preuzmu aktivniju ulogu u identifikaciji i intervenciji u situacijama kada postoji rizik za decu.
Slučaj devojčice iz Zagreba izazvao je i reakcije stručnjaka koji se bave mentalnim zdravljem. Mnogi smatraju da je važno raditi na edukaciji roditelja i pružanju podrške onima koji se suočavaju sa stresom ili mentalnim problemima. Takođe, neophodno je razvijati programe podrške za porodice u kriznim situacijama kako bi se sprečili ovakvi tragični događaji.
U međuvremenu, majka devojčice je uhapšena i osumnjičena za teško ubistvo. Očekuje se da će proces protiv nje početi u narednim mesecima, a sve oči su uprte u pravosudni sistem da se obezbedi pravda za preminulu devojčicu. Ovaj slučaj će sigurno otvoriti i nova pitanja o zakonodavstvu vezanom za zaštitu dece i odgovornosti roditelja.
Ova tragedija je podsetnik na to koliko je važno brinuti se o deci i pružiti im sigurno okruženje za odrastanje. Svaka devojčica i dečak zaslužuju da budu zaštićeni i voljeni, a društvo kao celina mora da se potrudi da stvori uslove koji će to omogućiti. U svetlu ovih događaja, važno je da se svi angažujemo u borbi protiv nasilja i zlostavljanja, kako bi se budućnost naše dece učinila sigurnijom i boljom.
Na kraju, možda je najvažnije da se setimo da svaka tragedija nosi sa sobom lekcije koje svi moramo da naučimo, kako bismo sprečili da se ovakvi događaji ponove. U zajednici je potrebna veća svest i odgovornost prema najmlađima, jer oni su naša budućnost.