U Beogradu je sprovedena zajednička akcija Višeg javnog tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP RS) i Bezbednosno-informativne agencije (BIA), u okviru koje je uhapšeno ukupno osam osoba. Njihova hapšenja su rezultat sumnje da su izvršili krivična dela koja se odnose na pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, kao i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja. Ova krivična dela su definisana u članu 320. i članu 309. Krivičnog zakonika.
U popodnevnim satima, uhapšeni su D.S. iz Niša i D.S. iz Beograda. Ranije istog dana, uhapšeni su L.S. iz Zaječara, I.M. iz Smedereva, L.S. iz Kragujevca, B.B. iz Beograda, N.P. iz Sombora i D.D. iz Niša. Ovu informaciju je zvanično saopštilo Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Osumnjičeni su, prema navodima tužilaštva, 20. i 21. juna 2025. godine, u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu, dogovarali i pripremali napade na državne institucije, blokadu puteva i ključne infrastrukture širom zemlje. Njihov cilj je bio da nasilnim putem promene državni poredak.
Ova situacija dolazi u trenutku kada se u Srbiji sve više govori o političkoj nestabilnosti i mogućim preokretima u društvu. Kako se čini, uhapšeni su planirali da organizuju proteste i nemire koji bi mogli da dovedu do ozbiljnih posledica po javni red i mir. Uzimajući u obzir prirodu optužbi, očekuje se da će ovaj slučaj izazvati značajne reakcije u javnosti, kao i potencijalne posledice po političku scenu u zemlji.
Hapšenje ovih osam lica dolazi u kontekstu šireg delovanja državnih organa na suzbijanju potencijalnih pretnji po ustavni poredak. U poslednje vreme, u Srbiji su zabeleženi različiti oblici protesta i nezadovoljstva, a vlasti su izrazile zabrinutost zbog mogućih ekstremnih akcija koje bi mogle da potaknu nemire.
U ovom trenutku, srpska javnost je podeljena u svojim stavovima o ovim hapšenjima. Dok jedni smatraju da je reč o nužnom koraku za očuvanje stabilnosti i bezbednosti, drugi kritikuju vlasti zbog potencijalnog kršenja prava na slobodu okupljanja i izražavanja. U ovakvim situacijama često dolazi do tenzija između onih koji se bore za svoju reč i onih koji smatraju da je red i zakon na prvom mestu.
Posebnu pažnju privlači i pitanje uloge mladih u ovom procesu. Mnogi od uhapšenih su studenti, što ukazuje na to da se nezadovoljstvo mladih generacija može manifestovati kroz radikalnije oblike okupljanja i protesta. Ova situacija može da dovede do daljih podele u društvu, posebno među mladima koji se osećaju isključenim iz procesa donošenja odluka i koji žele da se bore za svoja prava.
S obzirom na ozbiljnost optužbi, očekuje se da će tužilaštvo nastaviti sa istragom i prikupljanjem dokaza kako bi se utvrdila puna istina o ovim događajima. Takođe, važno je napomenuti da će pravosudni sistem biti pod pažnjom javnosti tokom ovog procesa, jer će se očekivati transparentnost i pravičnost u vođenju postupka protiv uhapšenih.
U svetlu ovih događaja, Srbija se suočava sa izazovima koji se tiču ne samo unutrašnje politike, već i odnosa prema građanskim pravima i slobodama. Kako se situacija bude razvijala, biće od suštinskog značaja pratiti reakcije vlasti, javnosti i međunarodnih posmatrača na ovo pitanje. Ova hapšenja su samo jedan od signala koji ukazuju na to da se u društvu oseća napetost i potreba za promenama, ali i strah od posledica koje bi takve promene mogle doneti.