USKRAĆUJU STUDENTIMA NASTAVU, A SEBI UNAPREĐUJU FUNKCIJE!“ Profesorka Arsić Arsenijević o dešavanjima na Medicinskom fakultetu: „Licemerje na delu

Jovana Kovačević avatar

Profesorka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Valentina Arsić Arsenijević, izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog ponašanja svojih kolega tokom nedavnih akademskih blokada i događaja na fakultetu. U svom obraćanju, naglasila je da su neki profesori, dok su istovremeno uskraćivali nastavu studentima, napredovali u svojim akademskim karijerama. Ova situacija je izazvala oštre kritike i otvorila pitanja o etici i odgovornosti u visokom obrazovanju.

Arsić Arsenijević je tokom svog izlaganja naglasila kako je tokom blokada došlo do „vrhunskog licemerja“. Dok su neki aspekti akademskog života normalno funkcionisali, druge su aktivnosti, uključujući nastavu, bile potpuno obustavljene. „Ako je nešto zaista blokirano, onda ne rade ni saveti, ni Senat, a ipak se istovremeno biraju emeritus profesori“, izjavila je profesorka, ukazujući na očiglednu kontradikciju u ponašanju.

Ona je ocenila da takvo selektivno funkcionisanje narušava osnovne principe profesionalne etike i akademske čestitosti. „Ovo je sve u suprotnosti sa akademskim principima i sa akademskim dostojanstvom. Na delu je diskriminacija – jasno uočljiva diskriminacija jedne grupe nad drugom“, upozorila je Arsić Arsenijević. Njene izjave bacaju novo svetlo na unutrašnje podele i način funkcionisanja u visokom obrazovanju, otvarajući pitanja o doslednosti, odgovornosti i pravičnosti u akademskom sistemu.

Ova situacija je dodatno komplikuje činjenica da profesori, koji su bili deo štrajka, nisu želeli da proglase štrajk jer bi to značilo da bi morali da održavaju minimum procesa rada, poput aprilske ispitne sezone. „Za mene je poražavajuće to što se štrajkački odbor oglasio sa informacijom da ne želi da proglasi štrajk zato što bi tokom štrajka ipak morao da se održava minimum procesa rada, a to je npr. aprilski ispitni rok, a njima je u interesu da ne bude aprilskog roka“, istakla je profesorka.

Ove izjave Arsić Arsenijević ukazuju na ozbiljne strukturne probleme unutar akademskog sistema, gde se čini da su interesi profesora često u sukobu sa pravima i potrebama studenata. Ovo je posebno zabrinjavajuće u kontekstu obrazovanja, gde je prioritet trebalo da bude pružanje kvalitetnog obrazovanja studentima.

Profesorka je takođe napomenula da je kao neko ko je više od 35 godina deo Univerziteta, kako kao profesor, tako i kao bivši student, veoma frustrirana situacijom u kojoj se profesori bore protiv egzistencijalnih i elementarnih prava studenata. „To je za mene jako neprijatna vest da neko ko je profesor univerziteta se bori protiv egzistencijalnih i elementarnih prava studenata“, izjavila je Arsić Arsenijević.

Ova situacija na Medicinskom fakultetu nije izolovana i može se smatrati refleksijom šireg problema u visokom obrazovanju u Srbiji. Pitanja etike, odgovornosti i pravičnosti su ključna za funkcionisanje akademskih institucija, a nedostatak doslednosti i transparentnosti može ozbiljno uticati na kvalitet obrazovanja i poverenje studenata u sistem.

U svetlu ovih događaja, važno je da se akademska zajednica zapita kako može unaprediti svoj rad i pružiti podršku studentima, umesto da ih dovodi u situacije gde su njihova prava i interesi zapostavljeni. Potrebna je otvorena diskusija o principima i vrednostima koje bi trebale da vode rad u visokom obrazovanju, kako bi se stvorilo okruženje koje će omogućiti svim učesnicima, uključujući studente i profesore, da se razvijaju i napreduju.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije