Sjedinjene Američke Države sve više zavise od uvoza iz Kine, gde više od trećine ukupnog uvoza dolazi iz ove zemlje, obuhvatajući 198 različitih proizvoda. S druge strane, Kina uvozi samo 68 artikala iz SAD-a, pokazuju podaci nacionalnih statističkih službi. Ovaj disbalans postao je još izraženiji nakon što je bivši predsednik Donald Tramp 2. aprila potpisao izvršnu naredbu o „recipročnim“ carinama na uvoz iz drugih zemalja, uključujući Kinu. Tarife koje su uvedene su jedne od najviših u istoriji, sa stopom od 54 odsto za kineske proizvode.
Kao rezultat ovih mera, carine na kineske proizvode u SAD-u su dostigle čak 145 procenata, dok su carine na američke proizvode u Kini iznosile 125 procenata. Stručnjaci upozoravaju da ovako visoke takse mogu dovesti do praktičnog prekida trgovine između dve najveće svetske ekonomije.
U analizi proizvoda, kinesko tržište je u velikoj meri zavisilo od američkog uvoza, naročito kada je reč o živini, gde su Sjedinjene Američke Države činile čak 93 odsto kineskog uvoza. Takođe, više od 70 procenata kineskog uvoza činili su korejski usevi i mesni proizvodi, a oko dve trećine činila je prodaja upaljača i biljke sirak. Sjedinjene Američke Države su, osim toga, bile glavni snabdevač Kine sa 60 procenata ogledala, kaolina, tantala, celuloze, aviona, turbomlaznih motora, gasnih turbina, stočne hrane i kvarca.
Ostala roba, za koju su SAD činile najmanje trećinu isporuka, obuhvatala je antibiotike, pamučna vlakna i kamione. Kineski kupci su najviše ulagali u američke naftne derivate, koji su bili vredni 14 milijardi dolara, iako je udeo SAD-a u kineskom tržištu naftnih derivata bio 16 procenata. Slična situacija važi i za robu vrednu milijardu dolara i više, gde je više od trećine dolazilo iz Sjedinjenih Američkih Država.
U ovoj kategoriji, turbomlazni motori bili su vredni 6,6 milijardi dolara, avioni 5,3 milijarde dolara, aciklični ugljovodonici 2,8 milijardi dolara, dok su pamučna vlakna iznosila 1,85 milijardi dolara. Na drugoj strani, među proizvodima gde kineske firme čine više od trećine isporuka na američko tržište, najistaknutiji su telefoni, koji su doneli 50,9 milijardi dolara, uz sniženu carinu od 20 procenata umesto 145 procenata na ostalu robu.
Električne baterije, video-igre i konzole, takođe su se nalazile među najprodavanijim artiklima, svaka vredna po 17,9 milijardi dolara, dok su električni bojleri iznosili 6,6 milijardi dolara. Amerikanci su kupili više od 90 procenata od jedanaest artikala iz Kine, uključujući kolica za bebe, kišobrane, termose i vatromete.
Kineski dobavljači su takođe činili više od dve trećine američkog uvoza krede, mangana, itrijuma i skandijuma. Ova situacija ukazuje na sve veću međuzavisnost između dve ekonomije, ali i na rizike koje donosi visoka carinska politika.
S obzirom na trenutne globalne ekonomske tenzije i neusaglašene trgovinske politike, analitičari ističu potrebu za razmatranjem dugoročnih rešenja koja bi mogla olakšati trgovinske odnose između SAD-a i Kine. U svetlu ovih informacija, jasno je da će trgovinski odnosi između dve zemlje ostati ključna tema u narednim godinama, a očekuje se da će se situacija nastaviti razvijati pod uticajem globalnih ekonomskih i političkih faktora.