Zdravo porodično okruženje je od suštinskog značaja za rast i razvoj svakog deteta, a Međunarodni dan porodice, koji se obeležava 15. maja, ističe važnost porodice u životu pojedinca. Prema podacima Fondacije SOS Dečija sela Srbija, istraživanja pokazuju da pozitivni odnosi unutar porodice doprinose otpornosti i dobrobiti dece, posebno u teškim situacijama.
Nažalost, postoje slučajevi kada porodica ne može da pruži osnovnu brigu, što dovodi do potrebe za izdavanjem deteta. Mnoge studije su pokazale da ovakvo izdvajanje može imati dugotrajne negativne efekte na mentalno i fizičko zdravlje dece, uključujući povećan rizik od samoubistva i raznih oblika eksploatacije. Izdvajanje iz porodice je krajnja mera koja se sprovodi kada su život, zdravlje i bezbednost deteta ugroženi.
U Srbiji, prema podacima iz 2023. godine, 180.500 dece je bilo na evidenciji centara za socijalni rad, od čega je 6.299 dece bez roditeljskog staranja. Veliki broj dece je smešten u hraniteljske porodice, dok je manji broj smešten u domove. Ove informacije ukazuju na alarmantan trend, a podrška porodicama u krizi nije dostupna svima.
Najčešći razlozi za izdvajanje dece iz porodica uključuju zanemarivanje, nasilje i nesposobnost roditelja da se brinu zbog bolesti ili drugih poteškoća. Prema istraživanju, 63,4% porodica iz kojih su deca izdvojena su jednoroditeljske, dok 29,2% čine porodice sa oba roditelja. Ove porodice često su suočene s višestrukim teškoćama, uključujući materijalnu i socijalnu ugroženost.
Sociološka istraživanja pokazuju da je većina roditelja sa samo osnovnim obrazovanjem i visokom stopom nezaposlenosti. Čak 75% ovih porodica je socijalno i emocionalno disfunkcionalno, sa visokim nivoom konflikata i nedostatkom emocionalne podrške. Usled ovih izazova, deca često trpe zanemarivanje i nasilje, što dodatno otežava njihov razvoj.
Uprkos ovim izazovima, usluge podrške porodicama u krizi nisu dovoljno razvijene, a mnoge lokalne zajednice nemaju održivo finansiranje za ovakve programe. Nedostatak stručnog kadra u sistemu socijalne zaštite dodatno otežava situaciju. Organizacije civilnog društva, poput SOS Dečija sela Srbija, igraju ključnu ulogu u pružanju pomoći ovim porodicama.
Program „Jačanje porodice“, koji se sprovodi u devet opština u Srbiji, pruža podršku porodicama u krizi i sprečava izmeštanje dece. Tokom 2024. godine, program je pružio pomoć 509 porodicama i 1.265 dece. Zapanjujući rezultat ovog programa je to što je 99,41% dece ostalo u svojim porodicama, dok je samo troje dece iz tri porodice bilo izmešteno.
Deca koja su izdvojena često imaju ozbiljne zdravstvene i emocionalne potrebe, a proces izdvajanja može ostaviti duboke traume. Globalna istraživanja pokazuju da je preventivni rad 20 puta jeftiniji od troškova alternativne brige, što ukazuje na važnost ulaganja u prevenciju i podršku porodicama.
Neophodno je da podrška bude dostupna svim porodicama, a normativni okvir treba unaprediti kako bi se osigurali standardi za pružanje ovih usluga. Stabilno finansiranje je ključno za odgovaranje na potrebe građana i sprečavanje izdvajanja dece iz porodica. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti bolje uslove za decu i porodice u Srbiji, čime ćemo doprineti njihovoj dobrobiti i razvoju.