Nesreća se dogodila oko 3 sata ujutru, kada je Bugarski operater gasne mreže Bulgartransgaz saopštio da je prekinuo transport prirodnog gasa prema Srbiji i Mađarskoj. Ova informacija preneta je putem britanske agencije Rojters, koja naglašava da je do prekida došlo usled pucanja gasovoda u blizini sela Vetrino na severoistoku Bugarske.
Bugarska je poznata po transportu ruskog gasa preko svoje gasne mreže, a incident je doveo do obustave isporuke gasa ne samo u Srbiju i Mađarsku, već i prema Rumuniji. Iako je dotok gasa prema Rumuniji delimično obnovljen jutros posle 8 sati, situacija u Srbiji i Mađarskoj ostaje neizvjesna. Kompanija Bulgartransgaz je izjavila da je usled pukotine na gasovodu došlo samo do materijalne štete, a timovi su već na terenu i rade na popravci.
U Srbiji, situacija je postala ozbiljna, jer je Javno preduzeće „Srbijagas“ od 6 časova jutros potpuno obustavilo isporuku prirodnog gasa Javnom komunalnom preduzeću „Novosadska toplana“. Ova obustava je izazvala prekid u isporuci toplotne energije, što znači da su svi korisnici usluga Novosadske toplane ostali bez grejanja i tople vode. Iz Novosadske toplane su saopštili da će normalizacija u isporuci toplotne energije zavisiti od ponovnog uspostavljanja isporuke prirodnog gasa i stabilizacije tehničkog sistema.
Pored Novog Sada, situacija se komplikuje i u Bosni i Hercegovini. Sarajevski portal Klix javlja da je kompanija Energoinvest prijavila kvar na transportnoj trasi gasa kroz Bugarsku, što je dodatno poremetilo dotok gasa u BiH. Otklanjanje kvara je u toku, ali nije poznato kada će snabdevanje biti normalizovano.
Ova situacija izazvala je zabrinutost među građanima i preduzećima koji zavise od stabilnog snabdevanja prirodnim gasom. U jeku zimskih meseci, kada su potrebe za grejanjem najveće, prekid u isporuci gasa može imati ozbiljne posledice po životni standard građana, kao i na poslovanje firmi.
Očekuje se da će nadležni organi raditi na brzom rešavanju problema i povratku na normalno snabdevanje. U međuvremenu, građani su pozvani na strpljenje i razumevanje dok se situacija ne stabilizuje.
U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje o zavisnosti zemalja u regionu od uvoza gasa iz Bugarske i Rusije. Mnogi analitičari smatraju da bi ovakvi incidenti mogli poslužiti kao upozorenje za države da razmotre diversifikaciju svojih izvora energije, kako bi se smanjila zavisnost od jednog snabdevača i povećala energetska sigurnost.
U zaključku, situacija sa gasovodom u Bugarskoj izazvala je ozbiljne posledice po snabdevanje prirodnim gasom u Srbiji i okolnim zemljama, a građani i preduzeća se suočavaju sa neizvesnošću koja može potrajati. Nadležni organi rade na otklanjanju problema, a svi se nadaju da će se normalizacija snabdevanja desiti što je pre moguće.