VELIKA PROMENA ZA UGOSTITELjE U OVOM GRADU SRBIJE: Dve stvari će morati da uklone, u suprotnom slede sankcije

Stefan Nikolić avatar

U Valjevu je lokalna vlast započela akciju uklanjanja nadstrešnica i bašti kafića i restorana koji nemaju potrebne dozvole ili svojim izgledom narušavaju ambijentalnu celinu, posebno u najužem centru grada. Ova akcija je deo šire strategije gradskih vlasti da unaprede izgled javnih prostora i očuvaju kvalitet života građana.

Prema rečima gradonačelnika Valjeva, cilj je da se uspostavi red i disciplina u ugostiteljskoj delatnosti, kao i da se zaštiti arhitektonsko nasleđe i estetski izgled urbanog prostora. „Ne možemo dopustiti da se u centru grada postavljaju improvizovane nadstrešnice koje ometaju prolaznike i narušavaju izgled ulice“, izjavio je gradonačelnik.

Uklanjanje nadstrešnica i bašti, koje su često postavljene bez odobrenja, izazvalo je podeljena mišljenja među građanima i vlasnicima ugostiteljskih objekata. Dok neki smatraju da je ova akcija nužna da bi se očuvala urbanistička celina, drugi ističu da bi grad trebalo da omogući ugostiteljima da se prilagode i legalizuju svoje objekte, umesto da ih odmah uklanja.

Vlasnici kafića i restorana, koji su pogođeni ovom odlukom, izrazili su zabrinutost zbog gubitka prihoda i radnih mesta. „Mnogi od nas su investirali svoja sredstva u uređenje bašti i nadstrešnica, i sada se suočavamo s tim da ćemo izgubiti sve to bez mogućnosti da se legalizujemo“, rekla je jedna od vlasnica kafića.

Grad je, s druge strane, najavio da će se potruditi da olakša proces dobijanja dozvola, kako bi ugostitelji mogli da se prilagode novim pravilima. „Razumemo da je potrebno vreme da se svi prilagode, ali moramo imati na umu i interese svih građana“, dodao je gradonačelnik.

Reakcije građana na ovu akciju su različite. Mnogi su podržali ovu inicijativu, smatrajući da je važno očuvati izgled grada i sprečiti širenje nelegalnih objekata. „Kada šetam kroz centar, želim da uživam u lepoti grada, a ne da se suočavam sa haosom koji prave neuredne bašte“, rekao je jedan od prolaznika.

S druge strane, postoji i strah od gubitka radnih mesta i potencijalnog povećanja nezaposlenosti. „Svaki restoran ili kafić koji se zatvori, to su ljudi koji ostaju bez posla. Trebalo bi pronaći balans između očuvanja estetskog izgleda grada i ekonomskih interesa“, smatra jedna od radnica u ugostiteljstvu.

Lokalna vlast planira da u narednim mesecima nastavi s akcijom uklanjanja nelegalnih objekata, ali i da organizuje javne rasprave kako bi se čuo glas građana i vlasnika ugostiteljskih objekata. „Želimo da svi učestvuju u procesu donošenja odluka koje se tiču našeg grada“, poručili su iz gradske uprave.

U međuvremenu, neki vlasnici kafića su već započeli dogovore sa arhitektama kako bi izradili projekte koji bi bili u skladu sa pravilima i normama. „Nećemo odustati od svojih bašti, ali ćemo se potruditi da ih prilagodimo zahtevima grada“, rekla je jedna od vlasnica koja se nada da će uspeti da pronađe rešenje koje zadovoljava sve strane.

Ova situacija u Valjevu otvara važnu diskusiju o odnosu između lokalne vlasti, ugostitelja i građana. U vreme kada je turizam i ugostiteljstvo jedan od ključnih sektora ekonomije, važno je pronaći rešenja koja će omogućiti održiv razvoj i istovremeno očuvati estetski izgled grada. Samo kroz dijalog i saradnju svih aktera može se pronaći rešenje koje će zadovoljiti potrebe i interese svih.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije