VELIKE PROMENE U OMILJENIM LETOVALIŠTIMA SRBA: Grci podigli boravišne takse u nebesa

Branko Simić avatar

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić je danas izjavio da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uvela jednokratne takse od 20 evra, kako bi se suočili s problemima prekomernog turizma koji negativno utiče na svakodnevni život lokalnog stanovništva. Ova taksa dolazi u trenutku kada su boravišne takse u Grčkoj takođe povećane, a cene se kreću od 1,5 do 2 evra po danu za apartmane, dok hoteli plaćaju od 4 do 10 evra, zavisno od kategorije.

Seničić je za Tanjug objasnio da su Mikonos i Santorini identifikovani kao područja sa velikim brojem turista koji opterećuju lokalnu infrastrukturu, što dovodi do povećanja cena života, uključujući iznajmljivanje nekretnina. „Na ovim ostrvima nema puno srpskih turista, a iako imamo pojedinačne grupe, to neće značajno uticati na našu turističku sezonu,“ rekao je Seničić.

Ove jednokratne takse su uvedene s ciljem da se smanji broj posetilaca i ublaži pritisak na komunalne usluge koje se bore da zadrže red u uslovima velikog priliva turista. „Cene usluga i troškovi života rastu, a lokalno stanovništvo je nezadovoljno,“ dodao je on. Takođe je naveo da slične mere postoje i u drugim gradovima, kao što su Venecija i Barselona, gde su takse slične u funkciji smanjenja broja turista.

U Veneciji se, na primer, planira povećanje takse sa pet na deset ili petnaest evra tokom sezone. U Barseloni, porast broja turista doveo je do značajnog povećanja cena nekretnina, što dodatno otežava život lokalnim stanovnicima. „Cene osnovnih namirnica i usluga su veće čak do 30% nego u ostatku Španije,“ rekao je on.

Što se tiče boravišnih i ekoloških taksi u Grčkoj, Seničić je objasnio da su one ranije uvedene s namerom da se prikupi novac za pomoć ljudima pogođenim požarima i poplavama, kao i za unapređenje infrastrukture. Ove takse su takođe povećane, pri čemu se za najskuplje hotele plaća do 10 evra dnevno po sobi, dok su apartmani doživeli porast takse s 50 centi na između 1,5 i 2 evra.

Seničić je naglasio da su sve destinacije, uključujući Grčku, Crnu Goru, Tursku i sever Afrike, poskupile između 5 i 20%. „Povećanje cena aranžmana je rezultat rasta cena avio prevoza, inflacije i drugih životnih troškova,“ dodao je on. U poređenju sa prošlom godinom, sada je primetno 10 do 12% manje uplaćenih aranžmana, što se odražava na turističkim agencijama.

Iako postoji manji broj rezervacija, Seničić je primetio porast interesovanja u poslednje vreme. „Očekujemo da će sezona završiti sa otprilike 10% manje turista nego prošle godine,“ rekao je on, dodajući da mnogi putnici biraju individualno putovanje. Upozorio je putnike da budu oprezni prilikom rezervacije putovanja online, jer je više od hiljadu ljudi prevareno od početka godine.

U prethodnoj godini, više od milion srpskih turista posetilo je Grčku, a do sada je registrovano oko 600.000 uplaćenih aranžmana. Seničić smatra da bi Grčka mogla zadržati slične brojke kao prošle godine, dok se smanjenje interesa beleži za Tursku, Egipat i neka dalja grčka ostrva, gde su visoke cene avio karata uticale na smanjenje potražnje.

U zaključku, grčka ostrva Mikonos i Santorini su preduzela mere kako bi se nosila sa prekomernim turizmom, a očekivanja za ovu sezonu su mešovita, sa smanjenim brojem rezervacija, ali i novim talasom interesovanja među putnicima.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije