Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru pokrenulo je istragu povodom masovnog pomora ribe na reci Raška, u blizini naselja Pazarište. Ovaj incident zabeležen je 28. juna, kada su ribolovci primetili da su se na vodi pojavile velike količine uginule ribe, među kojima su pretežno potočne pastrmke. U saopštenju tužilaštva navodi se da su uzorci vode i ribe poslati na analizu kako bi se utvrdili uzroci ovog pomora.
Tužilaštvo je odmah započelo radnje na utvrđivanju eventualne krivične odgovornosti, a uzorci vode su uzeti od strane Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru. Ovi uzorci su potom dostavljeni Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ na dalju analizu. Cilj ovih analiza je da se ispitaju mogući zagađivači u vodi koji bi mogli biti odgovorni za smrt riba.
Osim uzoraka vode, uzorci uginule ribe su takođe preuzeti od strane ribarskog područja „Ibar“ „Plus sport“ Kraljevo, i dostavljeni su Vojno-medicinskoj akademiji, Odeljenju za toksikologiju, na toksikološka ispitivanja. Analize će pokazati da li u uzorcima ima hlora, hlornih preparata ili natrijum-hipohlorida, kao i da li su ti hemijski sastojci uzrok uginuća riba.
Ovaj masovni pomor ribe izazvao je veliku zabrinutost među lokalnim ribolovcima i ekološkim aktivistima, zajedno sa strahovanjima da bi ovakvi incidenti mogli imati dugoročne posledice na ekosistem reke Raške. Preliminarne procene govore da je stradalo na hiljade riba, što može značajno uticati na ribolovnu zajednicu i bioraznolikost u tom području.
Mnogi ribolovci su uočili ovaj problem rano ujutro, a informacije su brzo počele da se šire među lokalnim stanovništvom. Ekološke organizacije pozivaju na hitnu akciju kako bi se utvrdili uzroci zagađenja i preduzele mere za prevenciju sličnih incidenata u budućnosti.
S obzirom na ozbiljnost situacije, tužilaštvo je naglasilo da će raditi u saradnji sa relevantnim institucijama kako bi se obezbedila pravna odgovornost za eventualne zagađivače. Takođe, očekuje se da će rezultati analiza biti dostupni u narednim nedeljama, što će možda pružiti jasniju sliku o uzrocima ovog pomora.
Zagađenje voda je sveprisutni problem u mnogim delovima Srbije, a ovaj incident na reci Raška ponovo pokreće važna pitanja o zaštiti životne sredine i očuvanju prirodnih resursa. Ribolovci, kao i svi koji su povezani sa ovim delatnostima, strahuju da bi ovakvi incidenti mogli dovesti do smanjenja ribljih fondova i ugroziti njihove izvore prihoda.
U međuvremenu, lokalne vlasti su pozvane da preduzmu mere za zaštitu reke Raške, kao i da sprovedu edukaciju građana o važnosti očuvanja prirode i pravilnom upravljanju resursima. Ovaj incident može poslužiti kao upozorenje i podsticaj za zajednicu da se više angažuje na pitanjima zaštite životne sredine i prevencije ekoloških katastrofa.
Kao što se može primetiti, situacija oko pomora ribe na reci Raška zahteva hitnu pažnju i delovanje svih relevantnih aktera, kako bi se osiguralo da se ovakvi incidenti ne ponove i da se zaštiti priroda koja predstavlja dragoceni resurs za sve nas.