U Ravnom gaju je održan komemorativni skup povodom druge godišnjice masovnog ubistva koje se dogodilo u selima Malo Orašje i Dubona. Ova tragična godišnjica obeležena je polaganjem venaca i cveća na spomen obeležje na mestu gde je počinjen zločin, a među prisutnima su bile porodice ubijenih, kao i delegacija Vlade Srbije koju je predvodio premijer Đuro Macut.
Na skupu su se okupili brojni meštani, prijatelji, kao i delegacija grada Smedereva na čelu sa gradonačelnicom Jasminom Vojinović. Svoj poštovanje žrtvama izrazili su i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i Višeg javnog tužilaštva u Smederevu. Među prisutnima su bili i članovi porodica dece koja su stradala u masakru u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, što dodatno ukazuje na duboku povezanost i bol koji su osetili mnogi u ovom tragičnom događaju.
Na mestu zločina, 4. maja 2023. godine, služeno je opelo žrtvama. Održana su i obraćanja premijera Đure Macuta, ministra pravde Nenada Vujića, kao i ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milice Đurđević Stamenkovski. Njihova prisutnost pružila je dodatnu podršku porodicama žrtava i ukazala na važnost sećanja na ove mlade živote koji su izgubljeni.
U znak sećanja na devetoro mladih koji su izgubili živote u ovom užasnom zločinu, prikazan je dokumentarni film pod nazivom „Besmrtni“. Žrtve masakra, među kojima su bili Marko Mitrović (18), Aleksandar Mitrović (17), Nikola Milić (15), Lazar Milovanović (20), Nemanja Stevanović (21), Petar Mitrović (25), Dalibor Todorović (25), Kristina Panić (19) i Milan Panić (22), ostavili su dubok trag u svojim zajednicama. Film je pružio dublji uvid u njihove živote i sećanja koja će zauvek ostati u srcima njihovih najbližih.
Na fudbalskom terenu pored mesta ubistva održan je Memorijalni turnir pod nazivom „Živite“, koji su organizovali roditelji nastradalih, Fudbalski klub Ravni Gaj i Fondacija „Angelina“. Ovaj humanitarni turnir ima za cilj da okupi zajednicu i pruži podršku porodicama žrtava, kao i da podstakne na solidarnost i zajedništvo u ovim teškim vremenima.
Cilj turnira je, osim sećanja na izgubljene živote, i prikupljanje sredstava koja će pomoći u pružanju podrške porodicama i osigurati da se ovakvi tragični događaji nikada više ne ponove. Organizatori su istakli važnost zajedništva i podrške koja je potrebna kako bi se prevazišle bolne uspomene i zagledalo u svetlu budućnost.
Ova godišnjica i svi događaji koji su je pratili služe kao podsećanje da zločini nikada ne smeju biti zaboravljeni. Sećanje na žrtve, njihova imena i priče, mora da ostane živo kako bi se osiguralo da se slični incidenti ne ponove. Zajednica se mora okupiti u borbi protiv nasilja i mržnje, promovišući ljubav, razumevanje i poštovanje među ljudima.
U svetlu ovih događaja, važno je ne samo sećati se žrtava, već i raditi na prevenciji budućih tragedija. Kroz obrazovanje, podršku zajednici i otvorene razgovore o problemima koje društvo suočava, možemo stvoriti bezbednije okruženje za sve. Ova komemoracija je poziv na akciju, poziv da se zajedno borimo protiv nasilja, mržnje i netolerancije, kako bismo osigurali bolji svet za buduće generacije.