BUDIMPEŠTA – Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je danas da je nova američka administracija ukinula sankcije vezane za projekat nuklearne elektrane Pakš-2 u Mađarskoj, čime je omogućila nastavak izgradnje ovog važnog energetskog objekta. Ova odluka dolazi u trenutku kada Mađarska nastoji da obezbedi stabilno i sigurno snabdevanje energijom, uzimajući u obzir aktuelne globalne energetske izazove.
Sijarto je istakao da investicija u nuklearnu elektranu Pakš-2 garantuje sigurno snabdevanje Mađarske energijom, što će dovesti do smanjenja troškova za domaćinstva i industriju na duži rok. „Ova investicija je ključna za energetsku budućnost naše zemlje“, rekao je Sijarto, naglašavajući značaj nuklearne energije u smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i povećanju energetske sigurnosti.
Prethodne sankcije, koje je u novembru 2024. godine uvela administracija bivšeg predsednika Džozefa Bajdena, značajno su otežale napredovanje projekta. Sijarto je ukazao na to da su te mere dovele do situacije u kojoj je bilo praktično nemoguće nastaviti radove na elektrani. „Sankcije su stvorile velike prepreke, ali sada, s novim pristupom američke administracije, možemo da se fokusiramo na završetak ovog projekta“, dodao je ministar.
Mađarska se oslanja na nuklearnu energiju kao ključni izvor električne energije, a elektrana Pakš je već sada jedna od najvažnijih u zemlji, obezbeđujući veliki deo potrebne energije. S novim projektom Pakš-2, Mađarska planira da poveća kapacitet proizvodnje struje iz nuklearnih izvora, čime bi se dodatno osnažila energetska nezavisnost.
Sijarto je takođe naglasio da je ova odluka o ukidanju sankcija rezultat intenzivnih pregovora između Mađarske i Sjedinjenih Američkih Država. Očekuje se da će nastavak izgradnje elektrane stvoriti nova radna mesta i doneti ekonomske koristi lokalnoj zajednici. „Ovaj projekat ne samo da će unaprediti energetsku infrastrukturu, već će i doprineti ekonomskom razvoju Mađarske“, rekao je on.
Mađarska je već dugo u potrazi za načinima da diversifikuje svoje izvore energije i smanji zavisnost od uvoza fosilnih goriva, posebno u svetlu globalnih klimatskih promena i rastućih cena energenata. U tom kontekstu, nuklearna energija se smatra održivim rešenjem koje može pomoći u postizanju ciljeva smanjenja emisije ugljen-dioksida.
Kada je reč o međunarodnim odnosima, Sijarto je napomenuo da je Mađarska otvorena za saradnju sa različitim partnerima u oblasti energetske politike. „Želimo da radimo sa svima koji su zainteresovani za razvoj održivih energetskih rešenja. Ovo je prilika za jačanje naših odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim državama koje dele slične ciljeve“, izjavio je on.
U zaključku, ukidanje sankcija od strane nove američke administracije predstavlja značajan korak napred za Mađarsku u smislu ostvarivanja svojih energetskih ciljeva. Očekuje se da će izgradnja nuklearne elektrane Pakš-2 imati pozitivan uticaj na ekonomiju, kao i na stabilnost snabdevanja energijom u zemlji. Mađarska će nastaviti da se fokusira na održive i inovativne pristupe u sektoru energetike, uzimajući u obzir sve veće izazove s kojima se svet suočava danas.