Vlada Srbije traži da OFAC produži licencu i odloži sankcije NIS-u posle 28. aprila

Branko Simić avatar

Vlada Srbije je danas uputila pismo Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država, tražeći produženje posebne licence koja bi omogućila odlaganje pune primene sankcija prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) nakon 28. aprila. Ova informacija je saopštena iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je da je vlada Srbije pismom podržala zahtev NIS-a za izdavanje nove posebne licence, koja bi omogućila kompaniji da nesmetano nastavi sa svojim operativnim aktivnostima nakon isteka važeće licence, koja ističe 28. marta. Prema njenim rečima, u pismu se naglašava da je produženje licence ključno za očuvanje poslovanja NIS-a, dok se nastavljaju pregovori o dugoročnom rešenju.

Ministarka je dodala da su od OFAC-a tražili produženje licence na najmanje 90 dana, kako bi se omogućilo NIS-u da nastavi svoje glavne poslovne aktivnosti. „Iskoristili smo ovu priliku da još jednom naglasimo značaj NIS-a za srpsku privredu i ukazali na potencijalne posledice koje bi pune sankcije mogle imati na ekonomiju, energetsku bezbednost i stabilnost Srbije i regiona“, istakla je Đedović Handanović.

Ona je takođe naglasila da Vlada Srbije već četiri meseca vodi intenzivnu diplomatsku borbu u vezi sa sankcijama protiv NIS-a. Dva prethodna odlaganja primene sankcija ukazuju na to da postoji razumevanje američke administracije za situaciju u kojoj se nalazi Srbija. „Srbija će i dalje voditi snažnu diplomatsku borbu o ovom pitanju, a rešenje ovog problema će biti tema razgovora predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, kako u Moskvi, tako i u Vašingtonu“, dodala je ministarka.

NIS je od posebnog značaja za energetsku stabilnost Srbije, a ispunjavanje njegovih operativnih obaveza je ključno za snabdevanje građana energentima. U pismu se naglašava da bi puna primena sankcija značajno narušila sposobnost kompanije da posluje, što bi imalo dalekosežne posledice za energetski sektor i privredu. Ministarka je takođe napomenula da se očekuje podrška Mađarske, kao strateškog partnera Srbije u energetskom sektoru, koja je već ranije pružila podršku NIS-u.

Vlada Srbije je svesna da su sankcije prema NIS-u deo šireg geopolitičkog okvira i da se situacija ne može posmatrati izolovano. Stoga je važno da se kroz dijalog sa američkom administracijom pronađe rešenje koje će omogućiti da NIS nastavi svoje aktivnosti bez prekida. „Ova situacija je od ključnog značaja za našu ekonomiju, i neophodno je da svi relevantni akteri razumeju ozbiljnost trenutne situacije“, zaključila je Đedović Handanović.

U svetlu ovih događaja, očekuje se da će Srbija nastaviti sa aktivnostima usmereni na jačanje diplomatskih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama, kao i da će dodatno angažovati međunarodne partnere u cilju očuvanja stabilnosti u energetskom sektoru. U tom smislu, održavanje komunikacije sa OFAC-om i drugim relevantnim institucijama u SAD biće ključno za postizanje povoljnog ishoda u vezi sa sankcijama.

S obzirom na značaj koji NIS ima za ekonomiju Srbije, očuvanje njegove operativne sposobnosti predstavlja prioritet za vladu, koja će nastaviti da teži postizanju trajnog i održivog rešenja koje će osigurati stabilnost energetskog sektora i privrednog rasta u zemlji.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije