Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na početku godine predložio savetodavni referendum o svojoj smeni, što je proizašlo iz istraživanja koje pokazuje da je izgubio podršku. Na njegovu ponudu niko nije reagovao, a ni on sam nije raspisao referendum. U međuvremenu, organizatori studentskih blokada su istakli da su jedini izlaz izbori, s obzirom na to da njihovi zahtevi nisu ispunjeni.
Vučić je mesecima tvrdio da su svi zahtevi organizatora blokada ispunjeni, a sada im poručuje da ga njihove želje više ne zanimaju. Ova situacija ukazuje na to da izbori u Srbiji predstavljaju više od puke političke igre, a čini se kao da ih svi istovremeno žele i ne žele. O ovim pitanjima diskutovali su u emisiji „Direktno sa Minjom Miletić“ predstavnici različitih političkih stranaka i akademske zajednice.
Miloš Vučević, predsednik Srpske napredne stranke (SNS), opisao je proteklih nekoliko meseci kao napad na institucije države i pokušaj nasilne promene vlasti. U isto vreme, on tvrdi da su narod i država pružili otpor blokadama i nasilju. On ističe da Srbija uspešno odoleva pritiscima i da je ovo što se dešava rezultat dugogodišnjih priprema od strane opozicije, naglašavajući da su sve akcije organizovane i da nisu spontana pojava.
Profesor Vladan Petrov je ukazao na pokušaje stvaranja haosa van institucionalnog okvira, dok je Vladimir Gajić, predsednik Narodne stranke, naglasio konfuziju među građanima i opasnost od društvene krize. Gajić smatra da je politička kriza manja opasnost od društvene, jer podela u društvu može imati dugoročne posledice.
Uprkos svemu, Gajić smatra da su zahtevi studenata za izborima pozitivni i da bi to moglo doprineti stabilizaciji situacije. On naglašava da je važno da se građani pripreme za eventualne izbore, jer se ne može isključiti mogućnost da izbori budu raspisani iznenada.
Vučević je takođe kritikovao organizatore protesta, ističući da su njihovi zahtevi nejasni i da je nedostatak formalnih pregovarača otežao situaciju. Prema njegovim rečima, sve što se dešava nosi političke motive, a nije reč o stvarnom društvenom pokretu. On se pita zašto organizatori nisu tražili vanredne izbore ranije, kada bi to bilo logičnije.
Vučević je poručio da je SNS spremna za izbore, kada god oni došli, i naglasio da veruje da bi se izbori mogli dogoditi sledeće godine, ali ne isključuje mogućnost da se to desi i ove godine. Petrov je dodao da je scenario traženja vanrednih izbora bio planiran još na početku godine, a sada se čini da je to postalo realnost.
Na kraju, sve ove rasprave ukazuju na to da se Srbija suočava s ozbiljnim političkim i društvenim previranjima. Postavlja se pitanje kako će se situacija razvijati i da li će se naći rešenja koja će zadovoljiti sve strane. Dok se čini da su izbori neizbežni, mnogi se pitaju kako će oni uticati na stabilnost društva i budućnost zemlje.