Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas na društvenim mrežama izneo da je izašao pred demonstrante koji su protestovali ispred Predsedništva Srbije. Radnici Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) „Beograd“, uz podršku sindikata i građanskih udruženja, organizovali su protestnu šetnju do zgrade Predsedništva, gde su mu predali pismo i peticiju sa više od 500 potpisa zaposlenih.
Na protestu, Vučić je izjavio da se sretao sa grupom radnika koji su ga dočekali zvižducima, ali je bio zadovoljan što je mogao da razgovara s njima. „Primio sam njihove zahteve i zajedno sa nadležnima iz grada pripremićemo odgovor u roku od sedam dana. Ovaj događaj pokazuje da razgovorom i dijalogom možemo rešavati probleme,“ rekao je Vučić.
Protest je počeo pod sloganom „GSP pokreće Beograd“ na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, nakon čega su učesnici prošetali do Andrićevog venca. Organizatori su istakli da traže zaustavljanje daljeg urušavanja GSP-a i prepuštanje nekih delova prevoza privatnim kompanijama, kao i hitno rešavanje višestruko odlaganih tendera za nabavku novih trolejbusa.
Među zahtevima radnika su hitna obustava postupka javno-privatnog partnerstva za određene trolejbuske linije, nabavka najmanje 90 novih trolejbusa i 300 autobusa za potrebe GSP-a, kao i garancije da nijedna linija gradskog prevoza neće biti prepuštena privatnim operaterima. Organizatori protesta uključuju Sindikat „Centar“ GSP „Beograd“, Sindikat „Sloga GSP“, Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograd, Udruženje građana „Vratimo trolu 28“ i Udruženje korisnika javnog prevoza Beograda.
Radnici su ukazali na probleme s kojima se GSP suočava, naglašavajući da je neophodno preduzeti hitne mere kako bi se osigurao kvalitet gradskog prevoza i očuvala sigurnost zaposlenih. Organizatori su takođe izrazili zabrinutost zbog sve većeg broja privatnih prevoznika koji preuzimaju linije, što, kako tvrde, dovodi do smanjenja kvaliteta usluga i povećanja cena za građane.
Protest je privukao pažnju medija i javnosti, a Vučićeva reakcija na zahteve radnika može se smatrati pozitivnim korakom u pravcu dijaloga između vlasti i zaposlenih. Očekuje se da će u narednim danima biti objavljeno više informacija o tome kako će vlast reagovati na predložene zahteve.
Radnici GSP-a su tokom protesta nosili transparente s različitim zahtevima i porukama, a atmosfera je bila ispunjena energijom i odlučnošću. Mnogi od njih su izrazili frustraciju zbog trenutne situacije u preduzeću i nadali se da će njihovi zahtevi biti uzeti u obzir.
U poslednje vreme, GSP se suočava s brojnim izazovima, uključujući nedostatak novih vozila, probleme s održavanjem postojećih i sve veću konkurenciju privatnih prevoznika. Protest radnika je bio način da se ukaže na ove probleme i da se zatraži konkretna akcija od strane vlasti.
Očekuje se da će se dijalog između radnika i vlasti nastaviti, a mnogi se nadaju da će protesti doneti pozitivne promene u sistemu javnog prevoza u Beogradu. Radnici GSP-a veruju da je neophodno osigurati stabilnost preduzeća i unaprediti usluge koje pružaju građanima.
U svetlu ovih događaja, od suštinske je važnosti da vlasti slušaju zahteve radnika i preduzmu konkretne korake kako bi se osiguralo da javni prevoz u Beogradu ostane efikasan, siguran i dostupan svima.





