VUČIĆ NA MUKAMA PRED SASTANAK SA PUTINOM! Današnje vesti zabrinule predsednika – cena gasa „preko noći“ prešla 1.000 dolara

Stefan Nikolić avatar

To je prvi put od 27. oktobra da cena plina premašuje psihološku granicu, a podaci sa berzi potvrđuju da poslednji „skok“ iznosi oko 11 odsto.

Ova ekonomska i strateška igra između SAD i EU sa jedne i Ruske Federacije sa druge strane, neminovno se odražava i na našu zemlju. Zato je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas u Šapcu metaforično kazao da „struja i gas postaju neka vrsta novog zlata“ i da je „velika borba za sve energente“.

– Veoma je važno kako ćemo uspeti sebe da obezbedimo – rekao je Vučić, najavljujući važan razgovor sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom u Moskvi 24. novembra.

Ako cene gasa nastave da „divljaju“, predsednik će imati veliki i težak zadatak da u direktnim pregovorima sa liderom najveće države sveta obezbedi što povoljniji aranžman za Srbiju.

U svetlu ovih događaja, analitičari ističu da je trenutna situacija na tržištu energenata direktno povezana sa geopolitičkim tenzijama između Rusije i Zapada. Ove tenzije proizašle su iz sukoba u Ukrajini i sankcija koje su uvedene Rusiji, što je dovelo do stalnih promena u cijenama energenata na svetskim berzama. Takođe, mnoge evropske zemlje su postavile ciljeve za smanjenje zavisnosti od ruskih energenata, što dodatno komplikuje situaciju.

U tom kontekstu, Srbija se našla u izazovnoj poziciji. Kao zemlja koja je tradicionalno bila zavisna od ruskog gasa i nafte, Beograd se suočava sa potrebom da diversifikuje svoje izvore energije. Vučić je istakao da će Srbija nastaviti da traži alternative, ali da je trenutna situacija takva da je teško predvideti kako će se cene energenata kretati u narednim mesecima.

Osim toga, u razgovorima sa Putinom, Vučić će morati da uzme u obzir i pritisak koji dolazi iz Evropske unije, koja je sve više orijentisana ka smanjenju zavisnosti od ruskih energenata. Srbija, kao kandidat za članstvo u EU, moraće da balansira između svojih ekonomskih interesa i političkih pritisaka iz Brisela.

Predsednik je takođe naglasio da bi razgovori u Moskvi mogli doneti važne odluke koje se tiču budućnosti srpske energetske sigurnosti. U tom smislu, Vučić je pozvao na jedinstvo i solidarnost među građanima, naglašavajući da će svi morati da se suoče sa izazovima koji dolaze sa promenama na tržištu energenata.

U međuvremenu, građani Srbije osećaju posledice rasta cena energenata na svojim računima. Mnogi se suočavaju sa povećanim troškovima grejanja i struje, što dodatno otežava svakodnevni život u vreme ekonomske krize. Predsednik je svestan ovih problema i najavio je da će vlada razmotriti mere koje bi mogle pomoći najugroženijim kategorijama stanovništva.

Vlada Srbije već razmatra mogućnosti subvencionisanja cena energenata, kao i drugih ekonomskih mera koje bi pomogle građanima da prebrode teške trenutke. U tom smislu, Vučić je naglasio da je važno imati plan i strategiju kako bi se Srbija pripremila za sve moguće scenarije, uključujući i dalji rast cena energenata.

U svetlu svih ovih izazova, razgovor sa Putinom se nameće kao ključni trenutak za Srbiju. Ukoliko Vučić uspe da izvuče povoljan aranžman, to bi moglo značajno uticati na stabilnost i budućnost srpske ekonomije. S druge strane, neuspeh u pregovorima mogao bi dovesti do ozbiljnih posledica za energetsku sigurnost zemlje.

Dok se približava datum razgovora, svi oči su uprte ka Moskvi, a građani Srbije sa nestrpljenjem čekaju vesti koje bi mogle oblikovati njihovu budućnost.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije