Ministarstvo pravde Republike Srbije je 2. jula dostavilo Osnovnom sudu u Novom Sadu odluku predsednika Srbije Aleksandra Vučića o pomilovanju, koja se tiče četvorice okrivljenih aktivista Srpske napredne stranke. Ovi aktivisti su optuženi za napad na studente u januaru ove godine, a pomilovanjem su oslobođeni krivičnog gonjenja za više nasilnih dela, prenose mediji. Ova odluka izazvala je brojne reakcije u javnosti, a stranke imaju pravo žalbe Višem sudu u Novom Sadu.
Postupak protiv okrivljenih, koji su identifikovani kao S. K. (30), N. D. (22), N. B. (22) i D. R. (22), pokrenut je zbog sumnje da su počinili krivična dela nasilničkog ponašanja u saizvršilaštvu i nanošenja teških povreda. Tužilaštvo je za dvojicu osumnjičenih predložilo kazne od po tri godine zatvora, dok su za preostalu dvojicu zatražene kazne od dve i po godine.
Incident se dogodio u noći 28. januara u Novom Sadu, kada su fizički napadnuta dva mladića i tri devojke. Tokom napada, jedna devojka je zadobila teže, a jedan mladić lakše povrede. Ovaj događaj je izazvao veliku medijsku pažnju i osudu javnosti, a mnogi su tražili odgovornost i pravdu za žrtve.
Nakon napada, tadašnji predsednik Vlade, Miloš Vučević, podneo je neopozivu ostavku, što je dodatno potreslo političku scenu u Srbiji. Njegova ostavka je interpretirana kao znak odgovornosti za nasilje koje se desilo, ali i kao reakcija na pritisak javnosti i medija.
Pomenuta odluka o pomilovanju dolazi u trenutku kada se društvo suočava sa sve većim nasiljem, posebno među mladima, i postavlja se pitanje kako vlasti reaguju na ovakve incidente. Mnogi smatraju da pomilovanje može stvoriti osećaj nekažnjivosti među sličnim grupama, što dodatno može podstaći nasilje.
Odluka predsednika Vučića o pomilovanju izazvala je oštre kritike opozicije i nevladinih organizacija, koje su istakle da se ovakvim potezima šalje pogrešna poruka građanima. Oni smatraju da je pravda za žrtve nasilja prioritet i da bi pomilovanje trebalo biti izuzetno retko, a ne pravilo.
Na društvenim mrežama, korisnici su izrazili svoje nezadovoljstvo ovom odlukom, a mnogi su pozvali na proteste i dodatne akcije kako bi se ukazalo na problem nasilja i nedostatak pravde. Aktivisti, koji se bore za ljudska prava, takođe su izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica ovakvih odluka na društvo i mlade ljude.
S obzirom na to da su stranke oštećene u ovom slučaju već najavile žalbu Višem sudu, očekuje se da će pravna bitka oko ovog slučaja trajati još neko vreme. Pravni stručnjaci su upozorili da bi pomilovanje moglo postaviti opasan presedan za buduće slučajeve nasilja, a takođe su naglasili važnost transparentnosti i odgovornosti u postupcima donosioca odluka.
U međuvremenu, društvo se suočava sa pitanjem kako dalje postupiti i kako stvoriti sigurno okruženje za sve mlade ljude. Potrebna su efikasna rešenja i zakonske izmene koje će se fokusirati na prevenciju nasilja i zaštitu žrtava, kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih incidenata u budućnosti.
Kako se situacija razvija, javnost će sa pažnjom pratiti sve daljnje korake i odluke koje će se donositi u vezi sa ovim slučajem, kao i šire društvene posledice koje će proizaći iz njega. Ova situacija predstavlja izazov ne samo za pravosudni sistem, već i za celokupno društvo, koje se mora suočiti sa pitanjem kako da obezbedi sigurnost i pravdu za sve svoje članove.