Beograd – Povodom Međunarodnog dana nestale dece, organizacija ASTRA je istakla zabrinjavajući podatak da je od maja 2012. godine, kada je u Srbiji uveden jedinstveni evropski broj za nestalu decu, do septembra 2024. godine, primila ukupno 5.394 poziva. Ova statistika ukazuje na ozbiljan problem koji se tiče bezbednosti dece u Srbiji, ali i u Evropi u celini.
ASTRA, koja se bavi zaštitom dece i borbom protiv trgovine ljudima, podseća da je uspostavljanje ovog broja 116000 odgovor na sve veći broj nestale dece. Ovaj broj je deo šireg evropskog sistema koji funkcioniše u 32 zemlje, pružajući podršku i pomoć u hitnim situacijama vezanim za nestalu decu.
Jedinstveni evropski broj 116000 je besplatni SOS telefon koji je dostupan 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji. Njegova primarna svrha je da pruži podršku roditeljima, starateljima i deci koja su u riziku od nestanka, kao i da omogući brzu reakciju u slučajevima kada su deca nestala. Ovaj servis je posebno važan u trenutnim okolnostima, kada se broj nestale dece neprekidno povećava, a svaka sekunda može biti ključna za bezbednost deteta.
Statistika koju je objavila organizacija ASTRA ukazuje na to da su pozivi na ovaj broj često rezultat zabrinutosti roditelja ili staratelja, koji se plaše za sigurnost svoje dece. U mnogim slučajevima, deca nestaju zbog različitih razloga, uključujući porodične probleme, nasilje, ali i uticaj vršnjaka ili društvenih mreža. Ova situacija postavlja dodatni pritisak na institucije koje se bave zaštitom dece, kao i na društvo u celini, koje mora prepoznati ozbiljnost situacije i reagovati na odgovarajući način.
ASTRA naglašava da je važno da svi građani budu svesni ovog broja i njegovih mogućnosti, kao i da se ohrabre da prijave svaku sumnju ili zabrinutost. Ova organizacija takođe apeluje na nadležne državne institucije da preduzmu dodatne mere kako bi se smanjio broj nestale dece i obezbedila njihova sigurnost.
U saopštenju se navodi da su pozivi upućeni na broj 116000 često povezani sa različitim oblicima nestanka, od onih koji su rezultat nesrećnih okolnosti do onih koji su uzrokovani ozbiljnim problemima u porodici. Organizacija naglašava potrebu za uspostavljanjem boljih mehanizama za praćenje i podršku porodicama u krizi, kako bi se sprečili ovakvi incidenti.
Međunarodni dan nestale dece je prilika da se skrene pažnja na ovu važnu temu i da se podstakne društvo na akciju. Organizacije poput ASTRA igraju ključnu ulogu u podizanju svesti o ovom pitanju, ali i u pružanju konkretne pomoći onima kojima je najpotrebnija.
U svetlu ovih informacija, važno je da se svi angažujemo u borbi protiv nestanka dece. To uključuje obrazovanje zajednice o rizicima, pružanje podrške porodicama i uspostavljanje jasnih komunikacionih kanala između roditelja, dece i nadležnih institucija. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurnije okruženje za našu decu i smanjiti broj nestale dece u Srbiji i širom Evrope.
U skladu sa tim, pozivamo sve građane da budu proaktivni i da prijave svaku sumnju na nestanak dece, kao i da se uključuju u aktivnosti koje imaju za cilj zaštitu najmlađih članova našeg društva. Svaki poziv na broj 116000 može napraviti razliku i potencijalno spasiti život jednog deteta.