Zadržavanja na putničkim terminalima od 30 do 120 min, najduža na Gradini

Stefan Nikolić avatar

Prema najnovijim informacijama Uprave granične policije, zadržavanja na graničnim prelazima u Srbiji variraju u zavisnosti od vrste vozila i tačke prelaza. U poslednjem izveštaju, koji je objavljen u 17.15 časova, putnička vozila se na graničnim prelazima zadržavaju od 30 do 120 minuta, dok su zadržavanja na teretnim terminalima nešto duža, u rasponu od 100 do 120 minuta. Ove informacije je saopštio Auto-moto savez Srbije (AMSS), pružajući tako vozačima važne podatke o trenutnoj situaciji na granicama.

Na graničnom prelazu Gradina, koji se koristi za izlazak iz zemlje, putnička vozila čekaju čak 120 minuta, što ukazuje na velike gužve. S druge strane, na prelazu Preševo, vreme čekanja je znatno kraće, samo 30 minuta. Kada je reč o ulazu u zemlju, situacija je nešto bolja na prelazu Špiljani gde se putnici zadržavaju 45 minuta, dok na Sremskoj Rači čekanje iznosi 30 minuta.

Na teretnim terminalima, situacija je takođe izazovna. Na prelazu Gradina i Šid, teretna vozila na izlazu se zadržavaju 120 minuta, dok na Preševu čekaju 100 minuta, koliko je potrebno i za ulaz na tom prelazu. Na Batrovcima, situacija je slična, sa zadržavanjem od 120 minuta za ulaz u zemlju.

Ove informacije dolaze u vreme kada se očekuje pojačan promet na granicama, posebno tokom letnjih meseci kada je turistička sezona u punom jeku. Auto-moto savez Srbije redovno obaveštava vozače o stanju na putevima i granicama kako bi im pomogao da planiraju svoje putovanje. Zbog povećanih gužvi, AMSS savetuje vozačima da budu strpljivi i da uvek imaju na umu mogućnost zadržavanja na granicama, kako bi izbegli nepotrebne stresove tokom putovanja.

U ovom periodu, posebno je važno da vozači budu informisani o aktuelnim uslovima na granicama, kako bi mogli adekvatno da planiraju svoje putovanje. AMSS preporučuje vozačima da koriste alternativne prelaze kada je to moguće, kako bi skratili vreme čekanja. Takođe, vozači bi trebali da provere da li imaju svu potrebnu dokumentaciju pre nego što krenu na put, kako bi izbegli dodatna zadržavanja na granici.

Osim toga, AMSS upozorava na mogućnost promena u saobraćaju i vremenskim uslovima, koji mogu dodatno uticati na vreme zadržavanja na granicama. U vreme kada su putnički i teretni saobraćaj na vrhuncu, vozači bi trebali da budu svesni svih faktora koji mogu uticati na njihovo putovanje.

Ukoliko planirate putovanje tokom letnjih meseci, preporučuje se da pratite redovne izveštaje o stanju na granicama i da se informišete o mogućim gužvama. Takođe, dobro je da se konsultujete sa lokalnim vlastima ili sajtovima koji pružaju ažurirane informacije o stanju na putevima i granicama.

U zaključku, zadržavanja na graničnim prelazima u Srbiji su trenutno značajna, posebno na najprometnijim prelazima kao što su Gradina i Preševo. Vozači su pozvani da budu strpljivi i da se dobro pripreme pre nego što krenu na put kako bi izbegli nepotrebne komplikacije. Iako su gužve neizbežne tokom letnjih meseci, informisano putovanje može značajno olakšati iskustvo prelaska granice.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije