Visoke temperature i godišnji odmori značajno su smanjili zalihe krvi u Srbiji, upozoravaju iz Instituta za transfuziju krvi. Prema rečima Ivane Rodić iz Instituta, trenutne rezerve su dovoljne za samo jedan i po dan. Ova situacija izaziva zabrinutost, s obzirom na to da su potrebe za krvlju konstantne i neophodne za lečenje pacijenata u bolnicama.
„Raspolažemo za jednoipodnevim rezervama, možemo slobodno reći da nedostaju sve krvne grupe, jedino su dovoljne rezerve AB pozitivne krvne grupe“, ističe Rodić, naglašavajući hitnost situacije. Trenutno, zalihe krvi su opale na nivoe koji nisu dovoljno sigurni za pružanje adekvatne medicinske pomoći.
Od početka juna, prikupljeno je između 1.100 i 1.300 jedinica krvi nedeljno, što je ispod minimalnih 1.500 jedinica potrebnih za normalno funkcionisanje zdravstvenog sistema. Optimalan nivo prikupljanja krvi bio bi 2.000 jedinica nedeljno, a trenutni deficit od oko 300 jedinica dodatno komplikuje situaciju. Ova kriza u zaliha krvi može imati ozbiljne posledice po pacijente koji zavise od transfuzija.
Ipak, na poziv Instituta, više od 140 građana odazvalo se i doniralo 325 jedinica krvi. Ova akcija je pokazala da postoji volja među građanima da pomognu, ali je potrebno nastaviti sa sličnim inicijativama kako bi se obezbedile optimalne rezerve. Za obnavljanje potrebnih zaliha, procenjuje se da će biti potrebno dve do tri nedelje.
Kako bi podstakli davanje krvi, Institut je sa partnerima pokrenuo nagradnu igru pod sloganom „Život je krv“. Tokom jula, davaoci će dobijati sportski ranac kao znak zahvalnosti, dok će 1. avgusta troje srećnih dobitnika osvojiti spa vikend u Borkovcu. Ova akcija ima za cilj da obraduje davaoce i podstakne veći odaziv, s obzirom na to da su potrebe bolnica konstantne i neizbežne.
Jasno je da je davanje krvi vitalna aktivnost koja može spasiti živote. Uz sve veći broj pacijenata koji zahtevaju transfuzije, važno je da se zajednica angažuje i pruži podršku Institutu za transfuziju krvi. Ovakve inicijative ne samo da pomažu u obezbeđivanju potrebnih zaliha, već i podižu svest o važnosti dobrovoljnog davanja krvi.
Pored toga, stručnjaci upozoravaju da je važno da građani budu svesni i drugih načina na koje mogu pomoći, kao što su organizovanje akcija prikupljanja krvi u svojim lokalnim zajednicama ili čak deljenje informacija o važnosti ove teme na društvenim mrežama. U vreme kada se zalihe smanjuju, svaki doprinos može značiti razliku između života i smrti za mnoge pacijente.
U svetlu trenutne situacije, pozivamo sve građane Srbije da se odazovu i doniraju krv, jer je to najsigurniji način da pomognu onima kojima je pomoć najpotrebnija. Zajedno možemo doprineti zdravlju naše zajednice i osigurati da svakome ko to treba bude dostupna krv.
U budućnosti, važno je da se nastavi sa edukacijom i podizanjem svesti o značaju davanja krvi. Svaka kap krvi može spasiti život, a samo zajedničkim trudom možemo obezbediti dovoljno zaliha za sve bolnice u Srbiji. S obzirom na trenutne zalihe, hitno je da se svaka osoba koja je u mogućnosti odazove i postane deo rešenja.