Na ovogodišnjem zasedanju Sabora Srpske pravoslavne crkve (SPC), koje je održano od 13. do 17. maja u Beogradu, fokus je bio na položaju Crkve u Srbiji, Republici Srpskoj, ali i u susednim državama i dijaspori. Patrijarh Porfirije je istakao važnost jedinstva u svetlu trenutnih globalnih previranja. Sabor je, kao i prethodnih godina, posvetio posebnu pažnju stanju u južnoj srpskoj pokrajini, potvrđujući neraskidivu vezu sa duhovnim i nacionalnim identitetom kroz odluke i priznanja.
Tokom zasedanja, ustanovljeno je novo odlikovanje – orden Svetog Kneza Lazara, koji će se dodeljivati članovima Crkve za opšte zasluge. Ovaj potez dodatno osnažuje vezu SPC sa njenim svetim ličnostima i tradicijom. Sabor se bavio i pitanjem unapređenja duhovnog života i organizacije SPC u rasejanju. Posebno je naglašena potreba za unapređenjem arhipastirskog rada u dijaspori, kao i završetkom pravnih procesa u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji.
Na zasedanju je konstatovana i neophodnost nastavka procesa crkveno-pravnog ujednačavanja u pravnim sistemima drugih zemalja gde SPC ima svoju jurisdikciju. Izveštaji o radu Svetog Arhijerejskog Sinoda, eparhijskih arhijereja, kao i drugih crkvenih institucija, pažljivo su analizirani. Sabor je razmatrao mogućnosti unapređenja rada crkvenih zavoda i obrazovnih ustanova SPC, u čemu je posebno naglašena reforma srednjoškolskog obrazovanja u bogoslovskim školama. Uvođenje sistema četvorogodišnjeg srednjoškolskog obrazovanja biće realizovano od 1. septembra školske 2025/26. godine.
Takođe, Sabor je razmatrao izmene i dopune Ustava SPC, koje se odnose na nazive eparhija i titulaturu episkopa. U vezi s tim, došlo je do promene u sastavu Svetog Sinoda, gde su mitropolit braničevski Ignjatije i arhiepiskop gornjokarlovački Gerasim prestali sa mandatom, dok su mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije i mitropolit raško-prizrenski Teodosije ostali kao članovi. Novi članovi Sinoda, mitropolit bački Irinej i episkop budimljansko-nikšićki Metodije, izabrani su za dvogodišnji mandat.
Ovo zasedanje je pružilo priliku za razmatranje ključnih pitanja koja se tiču budućnosti SPC, njenog delovanja u zemlji i inostranstvu, kao i načina na koji može da se prilagodi savremenim izazovima. Sabor je, kroz svoje odluke i preporuke, pokazao posvećenost očuvanju i unapređenju duhovnog života i tradicije Srpske pravoslavne crkve, istovremeno odgovarajući na potrebe vernika u različitim sredinama. Svi ovi potezi imaju za cilj jačanje jedinstva Crkve, kao i njenog uticaja u zajednici.