U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 30. godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini. Ova godišnjica predstavlja tragičan trenutak u savremenoj istoriji i podseća na stradanja koja su se dogodila u julu 1995. godine, kada je u Srebrenici, zaštićenoj zoni UN, izvršen genocid nad Bošnjacima.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta obratio se okupljenima i naglasio važnost suočavanja sa prošlošću. On je rekao da „ni u Evropi ni bilo gde drugo nema mesta negiranja genocida, revizionizmu ni veličanju zločinaca“. Ove reči su osnažene pozivom na jedinstvo kako bi se obezbedilo da se slični zločini više ne ponove. Košta je istakao da je suočavanje sa istorijom ključno za budućnost i miran suživot.
Ove reči su dodatno podržane izjavom predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja je takođe prisustvovala obeležavanju. Ona je istakla da Evropska unija prepoznaje svoju odgovornost za neuspeh u sprečavanju genocida i dodala da „neće dopustiti da se istorija ponavlja“. Fon der Lajen je naglasila da EU nikada neće zaboraviti šta se dogodilo u Srebrenici i da je važno prihvatiti prošlost kako bi se izbegle slične tragedije u budućnosti.
Predsednica Evropske komisije je takođe osudila svako poricanje, iskrivljavanje ili minimiziranje genocida u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca. Ona je ukazala na odgovornost političkih lidera, posebno onih u Bosni i Hercegovini i na zapadnom Balkanu, da preuzmu aktivnu ulogu u obezbeđivanju istine i pravde.
U ovom kontekstu, Fon der Lajen je pozvala političke lidere u BiH da se angažuju kako bi njihova zemlja pronašla svoje mesto u Evropskoj uniji, gde smatra da i pripada. Njena poruka je bila jasna: jedinstvo i saradnja su ključni za budućnost BiH i regiona.
Pored zvaničnika Evropske unije, obeležavanju su prisustvovali i preživeli, porodice žrtava, te predstavnici raznih nevladinih organizacija. Ova godišnjica je bila prilika za sećanje na žrtve, ali i za podsticanje dijaloga i pomirenja među različitim etničkim grupama u zemlji.
U sklopu obeležavanja, upriličena su i različita kulturna dešavanja, koja su imala za cilj da skrenu pažnju na značaj sećanja i edukacije o prošlim događajima. Organizatori su naglasili da je važno ne zaboraviti istoriju kako bi se izbegle slične greške u budućnosti.
Ove godine, ceremonija je imala poseban značaj s obzirom na to da se obeležava tri decenije od jednog od najstrašnijih zločina u modernoj Evropi. Srebrenica ostaje simbol patnje i bola, ali i otpornosti i borbe za pravdu.
U svetlu ovih događaja, poruke iz Potočara su jasne: potrebno je raditi na pomirenju i izgradnji poverenja među različitim zajednicama. Samo kroz zajednički rad i razumevanje moguće je izgraditi budućnost koja će biti bolja od prošlosti.
Obeležavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici poslužiće kao podstrek za sve nas da se zajedno borimo protiv mržnje i netolerancije, čuvajući sećanje na žrtve i radeći ka mirnijem i pravednijem svetu. Na taj način, sećanje na Srebrenicu neće biti samo sećanje na prošlost, već i poziv na akciju za bolju budućnost.