Zbog ptičjeg gripa Meksiko, Čile i Urugvaj obustavili uvoz živine iz Brazila

Branko Simić avatar

Meksička Nacionalna služba za zdravlje, bezbednost i kvalitet poljoprivrede i hrane (SENASICA) je danas objavila da je donela odluku da privremeno obustavi uvoz pilećeg mesa, oplođenih jaja, živih ptica i drugih proizvoda od živine iz Brazila. Ova mera je preduzeta kao oprezna reakcija na izbijanje ptičjeg gripa na komercijalnoj farmi u toj zemlji.

Odluka o obustavi uvoza dolazi u trenutku kada se Brazil suočava sa ozbiljnim problemima u vezi sa zdravljem ptica, a ptičji grip, poznat kao avijarna influenca, predstavlja ozbiljnu pretnju za živinarenje i javno zdravlje. Meksička vlada je naglasila da je cilj ove mere zaštita domaće živinarske industrije i prevencija potencijalnog širenja virusa na teritoriju Meksika.

Osim Meksika, i Čile i Urugvaj su doneli slične odluke o obustavi uvoza živine iz Brazila. Luis Rua, sekretar za međunarodnu trgovinu u brazilskom Ministarstvu poljoprivrede, potvrdio je ove informacije lokalnoj novinskoj agenciji Broadcast Agro. Ove mere dodatno ukazuju na ozbiljnost situacije i potrebu za međunarodnom saradnjom u borbi protiv bolesti koja može imati dalekosežne posledice po poljoprivredu i ekonomiju.

Prethodno, brazilsko Ministarstvo poljoprivrede i stočarstva je obavestilo javnost da su Kina i Evropska unija takođe obustavile uvoz živine iz Brazila, što ukazuje na globalne posledice ovog izbijanja ptičjeg gripa. Ove odluke su izazvane strahom od širenja bolesti, koja je u prošlosti dovela do velikih gubitaka u industriji živinarstva.

Ptičji grip je virusna bolest koja najčešće pogađa ptice, ali može preneti na ljude, što dodatno komplikuje situaciju. U prošlosti su se dogodili slučajevi prenosa virusa sa ptica na ljude, što je izazvalo strah od epidemija. Zbog toga su mnoge zemlje uvele stroge mere kontrole i prevencije.

U Brazilu, gde je poljoprivreda jedan od ključnih sektora ekonomije, ovakva izbijanja bolesti mogu imati teške posledice po industriju, a time i na nacionalnu ekonomiju. Brazil je jedan od najvećih izvoznika piletine na svetu, a gubitak tržišta u zemljama kao što su Kina i članice Evropske unije može značajno uticati na prihod proizvođača.

S obzirom na sve veće zabrinutosti oko bezbednosti hrane i javnog zdravlja, mnoge zemlje su pojačale mere provere i zaštite od potencijalnih epidemija. Meksičke vlasti su naglasile da će pratiti situaciju u Brazilu i doneti dodatne odluke na osnovu procena rizika.

U međuvremenu, stručnjaci savetuju proizvođače i potrošače da budu oprezni i svesni potencijalnih rizika povezanih sa uvozom piletine i drugih živinskih proizvoda iz zemalja gde su zabeleženi slučajevi ptičjeg gripa. Kontrola i monitoring su ključni za sprečavanje širenja bolesti, a saradnja između zemalja može pomoći u bržem reagovanju na ovakve situacije.

Ova situacija takođe naglašava važnost zdravlja životinja u globalnom lancu snabdevanja hranom, kao i potrebu za održivim praksama u poljoprivredi koje mogu smanjiti rizik od izbijanja bolesti. S obzirom na globalizaciju i međuzavisnost tržišta, zdravlje životinja i bezbednost hrane ostaju prioriteti za sve zemlje.

S obzirom na sve navedeno, trenutna situacija u vezi sa ptičjim gripom u Brazilu i odgovarajuće mere koje su preduzele druge zemlje predstavljaju ozbiljno upozorenje za sve aktere u poljoprivredi i trgovini. Potrebno je delovati brzo i efikasno kako bi se zaštitili resursi i zdravlje građana.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije