Do sada je utvrđeno da je do problema došlo na više nivoa.
Zvanično saopštenje prenosimo u celosti:
Posle analize događaja koji su doveli do zastoja rada blokova u TENT-u u noći između subote i nedelje, Milorad Grčić, v. d. direktora „Elektroprivrede Srbije“, doneo je odluku o smeni odgovornih u lancu proizvodnje uglja i električne energije.
Zbog propusta u radu biće smenjeni Dejan Jevtić, izvršni direktor za proizvodnju uglja, Milan Mišković, direktor proizvodnje uglja u RB „Kolubara“, Savo Bezmarević, izvršni direktor za proizvodnju energije i Goran Lukić, direktor proizvodnje energije u ogranku TENT.
Do sada je utvrđeno da je do problema došlo na više nivoa. U „Kolubari“ je u vagone utovaren ugalj lošijeg kvaliteta, koji se tokom transporta natopio vlažnim snegom i zamrznuo. Takav ugalj nije smeo da bude upotrebljen u blokovima termoelektrana. Ove greške dovele su do zastoja u radu blokova i grejanja Obrenovca. Milorad Grčić ističe da je odgovornost za rad celog sistema na njemu, kao direktoru „Elektroprivrede Srbije“, ali i da neposredni rukovodioci moraju da snose odgovornost za nedopustive greške u radu.
Zbog svih nerazjašnjenih okolnosti koje su izazvale zastoj u sistemu, „Elektroprivreda Srbije“ zatražiće pomoć u daljoj istrazi od MUP-a i bezbednosnih službi, kako ne bi došlo do eventualnih novih propusta ili namernih grešaka u radu. Grčić se zahvalio svim radnicima koji danonoćno rade na ispravljanju ovih propusta i podizanju proizvodnje.
Ova situacija je izazvala zabrinutost među građanima, posebno u Obrenovcu, gde je grejanje bilo ugroženo. U poslednjim izjavama, lokalni zvaničnici su izrazili nezadovoljstvo brzinom reakcije nadležnih i naglasili potrebu za hitnim rešenjima kako bi se obezbedila stabilnost snabdevanja električnom energijom. Grčić je najavio da će se preduzeti sve potrebne mere da se ovakvi incidenti više ne ponove.
Prema rečima stručnjaka, loš kvalitet uglja i neadekvatni transportni uslovi su često uzroci problema u ovakvim sistemima. U ovom slučaju, analize pokazuju da je došlo do kombinacije nekoliko faktora koji su doprineli kašnjenju i neefikasnosti. Stručnjaci ističu da je ključno da se ovakvi problemi rešavaju odmah, kako bi se obezbedila efikasnost i pouzdanost energetskog sistema.
Uprkos trenutnim izazovima, Grčić je naglasio da su radnici „Elektroprivrede Srbije“ posvećeni rešavanju problema i da će se nastaviti sa radom na unapređenju sistema. „Svi naši radnici su na terenu, rade dan i noć kako bi se situacija stabilizovala. Naš cilj je da osiguramo da se ovakve greške ne ponavljaju“, rekao je Grčić.
Očekuje se da će se nakon završetka istrage utvrditi dodatne mere i preporuke kako bi se poboljšali procesi u proizvodnji uglja i električne energije. Takođe, fokus će biti na obuci osoblja i unapređenju tehnologije koja se koristi u ovom sektoru, kako bi se smanjila mogućnost ljudske greške.
Građani će biti obaveštavani o svim novostima vezanim za ovu situaciju, a očekuje se i održavanje sastanaka sa predstavnicima lokalne samouprave kako bi se razjasnili svi detalji i osiguralo da se glas javnosti čuje. „Naša obaveza je da budemo transparentni i otvoreni prema građanima“, dodao je Grčić.
Kako se situacija razvija, „Elektroprivreda Srbije“ će se truditi da obezbedi što bržu normalizaciju snabdevanja električnom energijom, a odgovorni za trenutne propuste će biti smenjeni, kako bi se očuvala odgovornost i integritet sistema. Ova kriza može poslužiti kao važna lekcija za buduće operacije i planiranje u sektoru energetike.