ZVANIČNO SAOPŠTENJE: Vlada Srbije ograničila cenu prirodnog gasa

Stefan Nikolić avatar

Vlada Srbije donela je važnu odluku kako bi se suočila sa izazovima na tržištu prirodnog gasa. Uredbom o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni, vlasti su reagovale na globalne turbulencije koje su dovele do naglog skoka cena ovog energenta u Evropi. Ova uredba ima za cilj da obezbedi sigurnost snabdevanja tržišta Srbije, kao i zaštitu privrede i građana koji zavise od prirodnog gasa.

U saopštenju Vlade Srbije naglašeno je da je ova mera usvojena kao reakcija na poremećaje na globalnom tržištu gasa, koji su izazvani različitim faktorima, uključujući geopolitičke tenzije i promene u potražnji i ponudi. Skok cena gasa u Evropi stvorio je pritisak na domaće tržište, što je doprinelo donošenju ove uredbe.

Cilj uredbe je da ublaži posledice energetske krize i obezbedi normalno snabdevanje potrošača prirodnim gasom. U ovom kontekstu, važno je napomenuti da će energetski subjekti, koji se bave snabdevanjem gasa, imati pravo na nadoknadu razlike u ceni gasa koji nabavljaju iz uvoza, kao i na nadoknadu razlike u ceni gasa proizvedenog u Srbiji u odnosu na cene iz novembra 2021. godine. Ovo će omogućiti stabilizaciju cena i zaštitu potrošača u Srbiji.

Osim toga, saopštenje Vlade ukazuje na to da su energetski subjekti prinuđeni da uvoze gas po znatno višim cenama nego što su one bile pre krize. Ova situacija stvara dodatni pritisak na domaće snabdevače, koji moraju da se prilagode novim okolnostima kako bi nastavili da opslužuju svoje kupce.

U međuvremenu, tržište energenata u Evropi beleži rekordne cene. Cene gasa su dostigle istorijske nivoe, a slična situacija se dešava i sa cenama uglja. Ova situacija izaziva zabrinutost među potrošačima i industrijom, jer se očekuje da će visoke cene energenata uticati na inflaciju i troškove proizvodnje.

Na sve to, iz Moskve dolaze upozorenja da bi odluka Nemačke o „Severnom toku 2“ mogla dovesti do daljeg skoka cena gasa u Evropi. Ova odluka ima potencijal da dodatno destabilizuje tržište, što bi moglo imati ozbiljne posledice za sve zemlje koje zavise od uvoza gasa.

U svetlu ovih dešavanja, Vlada Srbije se trudi da zaštiti svoje građane i privredu od negativnih efekata globalne energetske krize. Uredba o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni je jedan od koraka koje vlasti preduzimaju kako bi se osiguralo da snabdevanje prirodnim gasom ostane stabilno i dostupno.

Pored toga, važno je napomenuti da će se mere preduzimati i u budućnosti kako bi se obezbedila energetska sigurnost Srbije. U svetlu sve većih izazova na tržištu energenata, vlasti su svesne potrebe za adaptacijom i pronalaženjem rešenja koja će omogućiti održiv razvoj energetskog sektora.

U zaključku, Vlada Srbije je donela ključne mere kako bi se suočila sa trenutnom energentskom krizom. Ove mere su usmerene na zaštitu potrošača i stabilizaciju tržišta gasa, a očekuje se da će imati dugoročne pozitivne efekte. U svetlu globalnih izazova, Srbija nastoji da obezbedi sigurnu i pouzdanu energetsku budućnost za svoje građane i privredu.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije