Srbija ostaje čvrsto posvećena principima multilateralizma i dijalogu

Jovana Kovačević avatar

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić je na zasedanju Ministarskog saveta Asocijacije karipskih država (ACS) u Panami istakao posvećenost Srbije principima multilateralizma. On je naglasio da se odgovori na savremene globalne izazove mogu postići jedino kroz dijalog, saradnju i jačanje regionalnih mehanizama. Đurić je podvukao značaj Srbije kao povezivačke tačke između različitih regiona sveta, zahvaljujući njenom geopolitičkom položaju na raskršću Evrope.

Tokom panela pod nazivom „Strateška sesija: Multilateralizam kao kolektivni odgovor na globalne izazove i strateška uloga regionalnih mehanizama“, Đurić je rekao da Srbija pruža brojne mogućnosti za kulturnu razmenu, turizam, poslovanje i umrežavanje. On je takođe spomenuo da se na Ekspu 2027. godine očekuje više od četiri miliona posetilaca, kao i prisustvo više od 130 država i međunarodnih organizacija. Ovaj događaj će biti jedna od najambicioznijih međunarodnih manifestacija koje je Srbija ikada organizovala.

Đurić je istakao da se u Beogradu gradi novi izložbeni kompleks, Nacionalni stadion i Ekspo selo, čime se stvara infrastruktura svetske klase koja će ostaviti trajno nasleđe za buduće generacije. Tema izložbe biće igra i njena transformativna moć, ali će Ekspo 2027. obuhvatiti i programe iz raznih oblasti, uključujući kulturu, obrazovanje, sport, nauku, tehnologiju i biznis. Očekuje se da će ovaj događaj okupiti države, institucije, kompanije, inovatore i mlade ljude iz celog sveta.

Ministar je naglasio da će izložba pružiti jedinstven prostor za razmenu ideja i razvoj novih partnerstava, kao i zajedničko traženje odgovora na globalne izazove. Takođe je spomenuo da su većina karipskih država potvrdile svoje učešće na Ekspu 2027, što ukazuje na sve bliže veze između dva regiona. Zemljama Kariba će biti dodeljen istaknuti prostor u blizini ulaza na izložbu, čime će se stvoriti živo karipsko središte u srcu Evrope.

U svom obraćanju, Đurić je naglasio ciljeve srpske delegacije na samitu američkih i karipskih država. Prvi cilj je afirmacija bilateralnih odnosa sa tim delom sveta, uz promociju Ekspa kao i afirmaciju položaja Srbije po pitanju Kosova i Metohije. On je istakao da je veliki broj karipskih zemalja do sada podržao Srbiju po pitanjima od nacionalnog interesa.

Ministar je dodao da je važno privući nove države za učešće na Ekspu 2027, kao i potvrditi već postojeće. „Ovo je sjajna prilika da osvežimo sliku o našoj zemlji za veliki deo zemalja koje ne prate toliko blizu naš region“, naglasio je Đurić. Treći cilj je afirmacija položaja Srbije kada je reč o Kosovu i Metohiji, kao i zaštita teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

Đurić je istakao da Srbija, kao zemlja koja čini 57% ekonomije u regionu Zapadnog Balkana, vidi komparativnu prednost u izgradnji odnosa sa zemljama Centralne, Latinske i Severne Amerike. On je takođe napomenuo da Srbija ima bolje odnose sa afričkim zemljama nego većina evropskih zemalja, kao i sa dobrim delom Azije.

Na samitu u Panami, Đurić je imao priliku da razgovara sa kolegama iz evropskih zemalja, poput Španije i Slovačke. Poručio je građanima Srbije da znaju da je Srbija prisutna u tom delu sveta decenijama, te da trenutna srpska delegacija nastavlja tradiciju dobrih odnosa sa ovim regionom. U zaključku, Đurić je naglasio značaj multilateralizma i međunarodnog prava kao temelja za saradnju među državama.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije